Nie wszystkie rodzące panie chcą znieczulenie - przelom.pl
Zamknij

Nie wszystkie rodzące panie chcą znieczulenie

Ewa SolakEwa Solak 14:00, 14.02.2025
Skomentuj Sala porodowa w chrzanowskim szpitalu. FOT. archiwum oddziału ginekologiczno - położniczego Sala porodowa w chrzanowskim szpitalu. FOT. archiwum oddziału ginekologiczno - położniczego

Od wielu lat chrzanowski szpital stara się, żeby rodzące tu pacjentki mogły dostać znieczulenie zewnątrzoponowe. Coraz więcej pań je otrzymuje, ale też nie wszystkie tego chcą.

W niedawno przedstawionym rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku, oddział ginekologiczno - położniczy chrzanowskiego szpitala znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepszych w województwie w 2024 r.

Ranking bazuje na rzeczywistych doświadczeniach i opiniach kobiet, które rodziły w szpitalach. Zestawienie pokazuje, w których placówkach w najwyższym stopniu przestrzegane są zapisy Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej oraz Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Może też być pomocnym narzędziem w wyborze miejsca do porodu dla przyszłych mam.

Przez ostatnie lata trwała batalia o dostępność pacjentek do znieczulenia zewnątrzoponowego. Choć istnieje mnóstwo metod łagodzenia bólu porodowego, to jednak znieczulenie spośród nich jest najskuteczniejsze. Niektóre z pacjentek wybierały szpital do porodu uzależniając wybór od dostępności znieczulenia. To sprawiało, że wiele pań z powiatu chrzanowskiego rodziło w Krakowie czy Katowicach. Problemy wiązały się z brakiem anestezjologa. Jego obecność przy znieczuleniu pacjentki jest niezbędna.

- Jeszcze dwa lata temu ze znieczulenia skorzystało 50 pacjentek. W 2024 roku było ich 151 – mówi Barbara Galus naczelna pielęgniarka w chrzanowskim szpitalu.

Coraz więcej kobiet decyduje się na znieczulenia, ale nie wszystkie. Są panie, które chcą rodzić w sposób całkowicie naturalny.

Dla kobiet, które nie chcą znieczulenia zewnątrzoponowego przeznaczone są naturalne metody łagodzenia bólu: kąpiele w wannie, aromaterapia, muzyka relaksacyjna, piłki, worki sako, gaz rozluźniający, masaże TENS i inne.

Więcej na temat porodów oraz pracy oddziału ginekologiczno – położniczego w chrzanowskim szpitalu można przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu”, w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%