Kiedy pojawia się ból czy krwawienie, to zwykle jest to już etap bardzo zaawansowanego nowotworu, a możliwości radykalnego leczenia są już ograniczone - na temat profilaktyki raka jelita grubego mówi lekarz Tomasz Kowalik, kierownik pracowni endoskopii w chrzanowskim szpitalu.
Większość osób czuje lęk i wstyd przed badaniem kolonoskopowym, a tylko ono jest w stanie dokładnie określić, czy mamy do czynienia z nowotworem lub prowadzącymi do niego zmianami.
- To coraz częstszy nowotwór, który jest drugą u mężczyzn i trzecią wśród kobiet przyczyną umieralności. W wielu wypadkach podczas badania wykrywamy różnego rodzaju zmiany - najczęściej polipy, które rozwijając się prowadzą do nowotworu. Jeśli uda się to zrobić wcześnie, można je bezpiecznie usnąć i zapobiec powstaniu raka jelita. Kiedy natomiast pojawia się ból, krwawienie, to zwykle jest to już etap bardzo zaawansowanego nowotworu, a możliwości radykalnego leczenia są już ograniczone - mówi Tomasz Kowalik, kierownik pracowni endoskopii w chrzanowskim szpitalu.
Badanie w szpitalu wykonuje się bez znieczulenia. To odstrasza.
- Znieczulenie podaje się osobom, które przeszły już operacje jamy brzusznej, mają zrosty. W naszej pracowni nie podajemy rutynowo znieczulenia, gdyż na razie nie dysponujemy salą nadzoru anestezjologicznego. Czeka nas jednak duża modernizacja. Jej plany zakładają, że w przyszłym roku będziemy mieć taką salę, a co za tym idzie - dostępność znieczulenia podczas kolonoskopii będzie większa. Uważam jednak, że brak znieczulenia nie powinien aż tak pacjentów odstraszać. Wiele osób, które przeszły kolonoskopię bez niego, twierdziło później, że niepotrzebnie się obawiały. Kolonoskopia wykonana przez doświadczonego lekarza wcale nie musi boleć. Warto pamiętać, że zazwyczaj zabezpiecza przed rakiem jelita grubego na około 10 lat - dodaje lekarz.
Jakie są objawy, mogą, które powinny nas zaniepokoić? Czy wiek jest wskazaniem do badań i kto koniecznie powinien poddać się badaniu - możecie przeczytać w aktualnym wydaniu "Przełomu", dostępnym TUTAJ
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Szachiści z Chrzanowa z medalami mistrzostw Polski
Niesamowite młode i zdolne dzieci! Trzeba docenić ich ciężką pracę, BRAWO!
anna65
09:18, 2025-05-19
Chrzanowskie Błonia pod nadzorem
Zadanie obejmowało 400m bieżnię, a jest 300m.
hes
08:58, 2025-05-19
W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu
Ile ci płacą ruska onuco?
Wolnosc
08:55, 2025-05-19
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
W sobotę jak zwykle; parking "zabetonowany". Nawet w sobotę. Stoją nie tylko na parkingu, ale gdzie tylko się da. Nie tylko na chodnikach, najczęściej jednym bokiem na chodniku, drugim na jezdni ograniczając widoczność i bezpieczeństwo. Na trawnikach gdzie tylko się da, oczywiście też. Od dawna stoją na rampie wyładowczej przy dawnej "Gumowni" (chyba nielegalnie). W drugą stronę sięgają już budynku magazynowego za wiaduktem. Stoją "za kebabami" i (moje podejrzenie) stoją już przy Lidlu i Biedrze oraz za Sokołem. Ten trawnik po drugiej stronie ulicy na wysokości Lidla też podejrzany. Taki największy w okolicy "Park & Raid" tyle że jakby społeczny. Taka inicjatywa oddolna. Jest coś o tym w tych materiałach za 120 000 zł kupionych do szuflady? A po drugiej stronie dworca, od strony klasztoru, "hektary" trawsk na wprost wyjścia na perony. Poza tym mamy być europejscy, nowocześni czyli przesiąść się z samochodu na pociąg. Samochód zabrać ze sobą w teczce czy torebce. Najlepiej składany, na wodór lub inne równie nowoczesne paliwo. Nowoczesność "uber alles".
stary zgred
08:41, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz