Skandaliczne zaśmiecanie lasów: Stare części samochodowe jako nowe zagrożenie - przelom.pl
Zamknij

Skandaliczne zaśmiecanie lasów: Stare części samochodowe jako nowe zagrożenie

13:00, 22.10.2024 Marek Oratowski
Skomentuj Taki widok w lasach nie jest rzadki, fot. Nadleśnictwo Chrzanów Taki widok w lasach nie jest rzadki, fot. Nadleśnictwo Chrzanów

Od jakiegoś czasu w lokalnych lasach lądują stare części samochodowe. Na razie straży leśnej ani policji nie udało się namierzyć sprawców.

„Jest tego już naprawdę ogrom. Śmieci znajdujemy szczególnie na terenie Leśnictwa Kroczymiech, Piła Kościelecka oraz Sławków. Podejrzewamy, że pochodzą z pobliskiego warsztatu samochodowego, który w ten sposób utylizuje śmieci” – napisali leśnicy na Fb Nadleśnictwa Chrzanów.

Proszą wszystkich mających informacje, które pozwolą zakończyć ten proceder, o kontakt bezpośrednio z nadleśnictwem i telefon na numer (32) 623 23 40. Gwarantują anonimowość.

Co roku z polskich lasów usuwanych jest ponad 100 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Według danych GUS, co roku likwidowanych jest w Polsce ponad 10 tys. dzikich wysypisk.

W niektórych województwach od lat liczba ta utrzymuje się na niskim poziomie (np. podlaskie, opolskie) natomiast w innych poziom ten jest nadal wysoki (łódzkie, małopolskie, mazowieckie, śląskie).

Mamy do czynienia z sytuacją paradoksalną. Niektórzy ludzie pozostawiają śmieci w lasach mimo tego, że ponoszą stosunkowo wysokie koszty odbioru śmieci z gospodarstw domowych, a uiszczenie opłat śmieciowych jest obowiązkowe. Co zatem sprawia, że część mieszkańców – zamiast skorzystać z usług, za które i tak uprzednio zapłaciła – decyduje się pozbyć śmieci w sposób nielegalny i szkodliwy dla otoczenia?

Ważniejsza jest jeszcze odpowiedź na pytanie, jak zmienić obecny stan rzeczy.

Podniesienie kar za zaśmiecanie, zwłaszcza dla recydywistów, mogłoby mieć znaczenie rekompensujące w przypadku kosztów ponoszonych przez Lasy Państwowe lub innych zarządców lasów. Partycypacja w kosztach usuwania nawiezionych śmieci mogłaby lepiej odstraszać potencjalnych śmiecących, gdyż same koszty mandatu wydają się nieproporcjonalnie niskie do wagi wykroczenia i szkód z niego wynikających” - rekomendują autorzy opracowania „Edukować i karać. Zjawisko zaśmiecania lasów w Polsce” z 2021 roku, firmowanego przez Centrum Polityk Publicznych.

A co Wy sądzicie na ten temat?

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

NormalnyNormalny

0 0

Macie swoją politykę śmieciową 😂😂😂 18:22, 22.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MieszkanieckchMieszkanieckch

0 0

Zwrócę uwagę na hipokryzję takiej polityki. Nie wyrzucajcie do lasów, ale na dwa lata zamkniemy wam PSZOK. Już widzę jak ktoś wykonując remont w centrum Chrzanowa będzie jeździł przez zakorkowaną Trzebinie lub nadrabiał kilometrów do Libiąża. Niestety ale to takie decyzje podejmowane przez władze bardzo często powodują zaśmiecanie lasów. 09:16, 24.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%