W Filipowicach wiedzą, że zioła są równie skuteczne jak leki (WIDEO,ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

W Filipowicach wiedzą, że zioła są równie skuteczne jak leki (WIDEO,ZDJĘCIA)

Michał PapiernikMichał Papiernik 23:05, 03.08.2024 Aktualizacja: 00:09, 05.08.2024
Skomentuj Wspólne zdjęcie uczestników Wspólne zdjęcie uczestników

W Domu Kultury odbyły się warsztaty ziołowe. Były prelekcje, degustacje, a także panele dyskusyjne.

Zielarstwo przeżywa kryzys, ponieważ leki ziołowe są mocno wypierane przez chemiczne specyfiki. Gdy zauważono szkodliwe działania uboczne leków syntetycznych, ludzie zaczęli szukać innych rozwiązań. Powraca natura, a postęp technologiczny wykorzystuje się do pozyskiwania z ziół substancji czynnych do produkcji leków w formie zbliżonej do leków chemicznych.

Dla przykładu, wyciąg z wrotyczu pospolitego jest równie skuteczny, o ile nie lepiej działający, niż dostępne na rynku preparaty z acyklowirem na opryszczkę wargową.

Na przeziębienie stosujemy masowo niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty z paracetamolem, nie mówiąc już o antybiotykach. Na ten moment medycyna konwencjonalna nie jest w stanie skrócić czasu choroby wirusowej górnych dróg oddechowych. Syntetyki działają tylko i wyłącznie objawowo. Warto sięgnąć wtedy np. po wyciąg z jeżówki purpurowej, który potrafi skrócić przebieg choroby o 1-1,5 dnia, w dodatku obniżając nasilenie objawów i nie powodując skutków ubocznych.

Zioła są obecnie wykorzystywane wszechstronnie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym, a także w rolnictwie ekologicznym. Są stosowane przez wielu ludzi w formie herbatek, napojów, syropów, odwarów, nalewek, olejków leczniczych, maści, kremów, kropli, kompresów czy kąpieli.

Dlatego też coraz więcej ludzi skupia się i organizuje różnego rodzaju warsztaty na temat tego co dała nam natura. takie Na wydarzenie w Filipowicach przyszło 50 osób.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Filipowianki" zorganizowały prelekcje dotyczące wianków oktawowych oraz zwyczajów z nimi związanymi. Była także demonstracja "Jak przygotować doskonałe wianki oktawowe". 

Koło "Filipowianki" liczy obecnie 17 członkiń. Istnieje już 63 lata.

FOT. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w trakcie tworzenia wianków oktawowych, między innymi z macierzanki, krwawnika, nawłoci czy koniczyny czerwonej.

Miała miejsce także prezentacja strojów ludowych codziennego użytku, wykonanych w ramach konkursu: "Kultura, sztuka, ochrona dóbr i kultury i dziedzictwa narodowego pn. "Koła gospodyń wiejskich - odnajdywanie tradycji".

Uczestnicy mogli spróbować naparów, herbat czy babeczek ziołowych. Dyskutowali też na temat wpływu ziół na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Omawiano między innymi właściwości mięty, nawłoci, wrotyczu pospolitego, melisy, bożego drzewka, rozmarynu, krwawnika i macierzanki.

FOT. Podczas wykładu zielarki Katarzyny Sikory

[WIDEO]9159[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%