Na wyciągnięcie ręki mamy unikat przyrodniczy, ponoć na skalę europejską, więc wsiadamy na rower i przed siebie.
Potrzebujemy około 20 minut, aby z centrum Chrzanowa lub Trzebini dojechać na ul. Stojałowskiego w Górach Luszowskich. Tutaj umownie rozpoczynamy naszą trasę (ZOBACZ załączoną mapkę). Przy tej drodze, na skrzyżowaniu z ul. Robotniczą, mamy pierwszy zabytek.
Zespół dworski w Górach Luszowskich
Obecny obiekt pochodzi z początku XIX w. Prof. Bogusław Krasnowolski pisze w "Pałacach, dworach i folwarkach powiatu chrzanowskiego", że należał m.in. do Henryka Kowarzyka. Jego staraniem został przebudowany w duchu historyzmu i secesji. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i prezentuje bardzo ładnie.
Droga przez łąki
Towarzyszy nam niebieski szlak rowerowy. Jedziemy kamienistym traktem, biegnącym na ogół przez łąki. Po prawej mijamy wzgórze Przygoń (355 m n.p.m.) z około 30-metrową wieżą przeciwpożarową. Jesteśmy na ul. Wyzwolenia i zaraz potem na ul. ks. Mroczka w Ciężkowicach, dzielnicy Jaworzna.
Kościół w Ciężkowicach
Świątynia powstała w dwudziestoleciu międzywojennym (wieżę dobudowano w 1975 r.). W ołtarzu głównym znajduje się obraz patronki - Matki Bożej Nieustającej Pomocy, namalowany przez Bolesława Rutkowskiego w 1936 r.
Nad potokiem Kozi Bród
Ul. ks. Mroczka kierujemy się na wschód. Przy pętli autobusowej odbijamy w prawo, w ul. Zdrojową. Ta droga doprowadzi do ściany lasu. Po prawej stylowa siedziba leśnictwa. Przejeżdżamy przez mostek nad potokiem Kozi Bród i docieramy do rezerwatu.
Dolina Żabnika
Pierwszy rzut oka wystarczy, żeby się zorientować, że to miejsce posiada wyjątkowe walory przyrodnicze. Potok Żabnik tworzy urokliwe rozlewisko. Woda czysta jak kryształ. W różnych publikacjach przeczytamy o rzadkich roślinach. Lista jest dość długa. Proponuję obejść ten akwen. Naprawdę warto.
Piaskownia
Pozostawiamy za sobą Żabnik i szerokim duktem leśnym podążamy na północny wschód. Uwaga! Nie biegnie tędy żaden szlak turystyczny. Zwraca uwagę piękny las sosnowy. Ostry skręt w prawo (tabliczka informująca o drodze pożarowej), następnie kilkukilometrowa prosta. Jesteśmy na skrzyżowaniu (znaki niebieskie i żółte). Polecam odbić w lewo. Około 10 minut zajmie nam dotarcie do punktu, z którego roztacza się wspaniały widok na piaskownię.
Powrót do Sierszy
Wracamy do leśnego skrzyżowania dróg. Jedziemy na wprost (na drzewach żółte znaki). Na kolejnym skrzyżowaniu ostro w lewo i po około 2 km dojeżdżamy do ul. Leśnej w Sierszy. Kierujemy się w stronę Chrzanowa.
Trasa: około 20 km, łatwa
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
W sobotę jak zwykle; parking "zabetonowany". Nawet w sobotę. Stoją nie tylko na parkingu, ale gdzie tylko się da. Nie tylko na chodnikach, najczęściej jednym bokiem na chodniku, drugim na jezdni ograniczając widoczność i bezpieczeństwo. Na trawnikach gdzie tylko się da, oczywiście też. Od dawna stoją na rampie wyładowczej przy dawnej "Gumowni" (chyba nielegalnie). W drugą stronę sięgają już budynku magazynowego za wiaduktem. Stoją "za kebabami" i (moje podejrzenie) stoją już przy Lidlu i Biedrze oraz za Sokołem. Ten trawnik po drugiej stronie ulicy na wysokości Lidla też podejrzany. Taki największy w okolicy "Park & Raid" tyle że jakby społeczny. Taka inicjatywa oddolna. Jest coś o tym w tych materiałach za 120 000 zł kupionych do szuflady? A po drugiej stronie dworca, od strony klasztoru, "hektary" trawsk na wprost wyjścia na perony. Poza tym mamy być europejscy, nowocześni czyli przesiąść się z samochodu na pociąg. Samochód zabrać ze sobą w teczce czy torebce. Najlepiej składany, na wodór lub inne równie nowoczesne paliwo. Nowoczesność "uber alles".
stary zgred
08:41, 2025-05-19
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
No i właśnie wychodzi zaściankowość całego ZKKM-u, władzy oraz osób, które głosują na te same twarze od dwudziestu kilku lat. Każdy chciałby mieć super komunikację. Ale to kosztuje. A 3 burmistrzów na to nie stać, bo wolą wydawać np. na pomnik biskupa na rynku. Jeden z burmistrzów idzie do wyborów z hasłem "co 20 minut autobus z każdego sołectwa do centrum gminy". Po czym stwierdza, że jednak nie bo nie ma kasy. Ale przecież był wcześniej jedną kadencję burmistrzem to nie wie jakim budżetem dysponuje? Jakie ma ograniczenia? Ten od pomnika biskupa na rynku nie ma zamiaru dokładać żeby było albo więcej kursów, albo żeby inaczej poukładać linie, ale przekonuje żeby kupować autobusy na wodór. Rzut oka w wyszukiwarkę i już wiemy, że to sensu nie ma. Samo Jaworzno przetestowało wiele rozwiązań i im wyszło, że elektryki najlepsze. Że eksploatacja najtaniej wychodzi. Ale my nie możemy uczyć się od sąsiadów tylko wymyślamy koło na nowo. I to samo z dworcem ZKKMu w Trzebini. Najpierw budują parking, potem dworzec, a potem dowiadują się od mieszkańców, że to o kant rozbić, bo nikomu nie pasuje taki układ. I można wymieniać jeszcze wiele innych dziwactw komunikacyjnych, które są u nas obecne. Tylko co z tego? Co z tego że nawet jest opracowywany dokument, który wskazuje najbardziej racjonalne rozwiązania, jak władza nie ma zamiaru dołożyć kilku milionów złotych. Chrzanów budżet 300 mln a nie chce im się dołożyć 2 mln. Mniej niż jeden procent? Czy oni nas traktują poważnie? Albo jeszcze bardziej dosadnie - czemu z nas ciągle robi się idiotów?
rhcp
08:00, 2025-05-19
W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu
Ale wstyd dla tych chrzanowian,co zagłosowali na Rafaua -proniemieckiego zastępce Tuska !
hotin
07:46, 2025-05-19
W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu
W końcu ludzie przecierają oczy na krętactwa "bogobojnych na pokaz "
StanisławaDawniejPis
07:21, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz