W internecie znajdziemy trochę fotografii głównie powojennego Chrzanowa, ale kadry Mieczysława Tomaszkiewicza przenoszą nas do czasów jeszcze wcześniejszych.
Autor był wyjątkowym dokumentalistą, bo uwieczniał miejsca zwykłe, właściwie niczym się nie wyróżniające. Dzięki niemu możemy momentami zobaczyć codziennego życie sprzed stu lat.
Fotografie Mieczysława Tomaszkiewicza znajdują się w zbiorach Muzeum w Chrzanowie. Dyrektor Kamil Bogusz mówi, że są opisane jako pochodzące z lat 20. i 30 XX wieku.
Na pewno powinniście na nich rozpoznać np. ul. Główną w Kościelcu, który do 1925 r. był odrębną miejscowością. Podobnie obecną ul. Marchettiego w Chrzanowie, która na starym zdjęciu wygląda tak, jakby biegła gdzieś w pola. W dwudziestoleciu międzywojennym ta droga, prowadząca obok cmentarza parafialnego, łącznie z obecną ul. Sienkiewicza, nazywała się Luszowska, bo stanowiła główną trasę z Chrzanowa do Luszowic. Na archiwalnym zdjęciu widzimy istniejącą do dzisiaj bramę cmentarną, zaprojektowaną przez Franciszka Urbańczyka.
Nie wszystkie miejsca na starych fotografiach udało nam się zidentyfikować. Czekamy na Wasze podpowiedzi.
0 0
Łukasz Dulowski - czy w obecnych czasach ciężko zrobić opis do zdjęcia ?
0 0
Panie Łukaszu, jak już się uda posiąść tą trudną umiejętność dodawania opisów, to może później jeszcze pogłębić wiedzę i nauczyć się zamieszczać zdjęcia tak, by dało się je powiększyć w galerii.
0 0
Dodałem podpisy, których jestem pewien. Niestety, nie wszystkie miejsca udało się zidentyfikować. Pytanie od "saimon", czy "w obecnych czasach ciężko zrobić opis do zdjęcia", traktuję jako retoryczne albo co najmniej żartobliwe. Tak, trudno - ponieważ Chrzanowa, który jest na fotografiach, już nie ma i nie wiem, gdzie te zdjęcia zostały dokładnie wykonane.
0 0
Przyjdźcie z pradziadkami do muzeum, to wam może pomogą w identyfikacji tych miejsc na zdjęciach!!!
0 0
Wiejskie miasto.
0 0
Panie Łukaszu a muzeum nie może pomóc w opisaniu zdjęć? Czy też podjęli działania ale nie da się ustalić miejsca?
0 0
Już pomogli. Większość zdjęć jest opisana.
0 0
Zdjęcie z torami kolejowymi było już kiedyś pokazywane w muzeum. Tam uparcie twierdzono, że prezentuje skrzyżowanie z ul. Grzybowskiego od ul. Przybosia, ale przecież w ogóle nie zgadza się perspektywa. Ktoś może podpowiedzieć coś w tym temacie?
0 0
Bardziej pasuje na skrzyżowanie z aleją Henryka.
0 0
Poddaję pod wątpliwość opisy zdjęć: 11 (stawiam na ul. Balińską) i 16 (kojarzy mi się z zalewem Chechło).
0 0
Cieszcie się zdjęciami i pracą Redaktora, zamiast marudzić.... Ech.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz