W ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego można obejrzeć wyjątkowe miejsca. Między innymi Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce.
W sobotę przed południem okolica zaczęła tętnić życiem. Mnóstwo osób przyjechało do Chrzanowa, żeby zobaczyć, jak kiedyś pracował i jak dziś działa Fablok.
Małopolski Instytut Kultury zaproponował mnóstwo atrakcji przygotowanych przez chrzanowską bibliotekę. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Za Piecem z Płazy zorganizował zwiedzanie z przewodnikiem. Dodatkowo wycieczki po okolicy oprowadza dyrektor chrzanowskiego Muzeum Kamil Bogusz.
Fablokowska szkoła przygotowała wystawę fotografii na 100-lecie zakładu. Każdy może też zobaczyć, jak kształcą się jej uczniowie. Przy budynku stoją stoiska z jedzeniem, jest też kącik zabaw dla dzieci.
Gospodarzem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz firma Martech - partnerzy MIK.
W działania zaangażowały się również: Stowarzyszenie Za Piecem, Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, a także muzeum i Zespół Szkół Technicznych Fablok.
Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Chrzanowie i okolicach:
11-12 września
Droga żelazna nr 103 - stacja w Regulicach, ul. Kolejowa 6 (w godz. 10-18)
Siedmiokilometrowy odcinek drogi żelaznej nr 103 Siersza Wodna-Trzebinia-Skawce można poznać na różne sposoby. Nie tylko słuchając opowieści przewodnika, ale także solidnie pedałując i wprowadzając w ruch drezynę, dzięki której poruszamy się po torach, by podziwiać krajobraz okolic Alwerni.
Fabryka Lokomotyw "Fablok" w Chrzanowie, ul. Fabryczna 16 (w godz. 10-18)
Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce "Fablok" ruszyła w 1919 roku i to właśnie stąd wyjeżdżały nowiutkie parowozy, wagony motorowe - luxtorpedy (z do dziś niepobitym rekordem przejazdu na trasie Kraków-Zakopane: 2 godz. 18 minut!), lokomotywy spalinowe oraz elektryczne. Podczas Dni będzie można zwiedzić różne zakamarki tego niedostępnego na co dzień obiektu.
Ponadto:
* Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach w Zawoi
* Pałac Thetschlów w Jaszczurowej
Szczegóły na: dnidziedzictwa.pl
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas Dni Dziedzictwa są bezpłatne. Bezpłatny egzemplarz książki Barbary Sadurskiej pt. "W ruchu" można otrzymać w punktach informacyjnych MIK.
Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja: na wydarzenia zaplanowane 11 i 12 września została uruchomiona 6 września. Rezerwować można za pośrednictwem formularza na stronie dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.-pt., 10.00-16.00).
W weekend 18-19 września zostaną udostępnione do zwiedzania: Poczta Główna w Krakowie, park im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, kościół i klasztor pijarów w Krakowie, Kasa Oszczędności Miasta Krakowa.
[WIDEO]5488[/WIDEO]
Zea16:45, 11.09.2021
Żenujący i materiał. Ani słowa o tym kto rozłożył zakład pracy i ani słowa o tym jak wykorzystywano pracowników z rządów pewnej partii. Nie wspomnę, że nie prawie przez pół roku nie płacono pracownikom pensji.
Nie wiem co ten materiał miał pokazać, chyba tylko jakimi nieudacznikami były władze w latach 90-tych
Makariusz18:10, 11.09.2021
Nie wiem co takie wycieczki mają na celu, jeden klepie w telefon, drugi ogląda niebo, kobieta pewnie wolałaby leżeć na piasku i opalać tyłek. Po co Ci ludzie tam przyszli? Widać zdecydowanie, że nie są ani zainteresowani, ani nie mają pojęcia o czym mówi przewodnik. Ale orzełek widzę dalej wisi, gdzie wisiał za czasów świetności tej pięknej kiedyś fabryki.
Adaś Niezgódka20:33, 11.09.2021
Facet coś mówi,ale nagranie urywa się w trakcie.
Gorzej niż amatorszczyzna.
K T O S17:43, 12.09.2021
Mam skromne pytanie gdzie miłośnicy kolei i stowarzyszenie Stacja Chrzanów? Gdzie prezes i radny społeczny "ochroniarz" zabytków z namaszczenia konserwatora i jego świta? Może Przełom zapyta?
elmer300319:07, 12.09.2021
Nie wnikam z jakich politycznych niedociągnięć zakład z takim zapleczem techniczno-naukowym dobito...
Zwiedzanie zakładu to jeden wielki bieg przez punkty do odhaczenia, brak wstępu do hali finalnej gdzie składano lokomotywy, nie udostępniono laboratorium wzorcowań i projektów (gdzie zasuszone rośliny do tej pory stoją na parapetach)...
Pani przewodnik choć miła suche linijki tekstu cytowała z kartki - sory, ale jako laik który zainteresował się historią zakładu raptem 2 miesiące wstecz posiadam większą wiedzę na temat zakładu i jego historii ;)
rafiomega00:17, 13.09.2021
Teraz dobijają zakłady pracy a wy mówicie o tamtych czasach. Tylko krytyka wszystkiego od was słyszę byliście zwiedziliście co było można zwiedzić i tyle.
AlojzyKleks04:17, 13.09.2021
Szkoda, że nie można było zobaczyć młotów w ruchu na W1. Właściwie przez kuźnię tylko przelecieliśmy. Przewodnik nie miał zielonego pojęcia n.t. maszyn
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.
stary zgred
07:57, 2025-05-13
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12