W Małopolsce mają być prowadzone przesiewowe testy w kierunku koronawirusa - przelom.pl
Zamknij

W Małopolsce mają być prowadzone przesiewowe testy w kierunku koronawirusa

19:12, 22.11.2020 Alicja Molenda
Skomentuj Przykładowy tekst antygenowy (kasetkowy) Przykładowy tekst antygenowy (kasetkowy)

Jeszcze nie wiadomo jak, ale wiadomo gdzie ministerstwo zdrowia planuje przeprowadzić badanie ludności w kierunku COVID-19 testem antygenowym.

W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że będą one prowadzone testami antygenowymi i że w najbliższym czasie poda, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań.

Badania mają być celowane w regiony, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa. Niedzielski powiedział, że dwa miliony szybkich testów już są, druga dostawa - milion - ma przyjść.

W trzech wskazanych wojeództwach mieszka ponad 10 mln ludzi.

Jak się robi szybki test antygenowy?

Wymaz do przeprowadzenia szybkiego testu antygenowego pobiera się z nosogardzieli. Badanie wykrywa białka wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi. Nie wymaga ono wyskospecjalistycznej aparatury. Jest to szybki test, który daje wynik od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykorzystywany jest do badania przesiewowego pacjentów z objawami, obecnie m.in. w SOR-ach i izbach przyjęć. W takim przypadku jego wiarygodność jest wysoka. Najczęściej potwierdza się go testem molekularnym, który wykrywa materiał genetyczny (RNA) wirusa i daje już praktycznie pewny wynik.

Co to jest badanie przesiewowe?

Badania przesiewowe to działania diagnostyczne prowadzone na ludziach zdrowych, ale będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Mają sens gdy prowadzone są na jak największej grupie osób.

Szczegóły dotyczące badań przesiewowych w trzech województwach mają być znane w poniedziałek. Tak samo jak przyczyny błędów w raportowaniu zachorowań na COVID-19 na poziomie powiatów i województw.

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

AntoninkaAntoninka

0 0

Wynik testu pozytywny, i co dalej? Szanowna Redakcja posiada taką wiedzę? 11:07, 23.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BumijumiBumijumi

0 0

Zadne to... 20:12, 23.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alicja MolendaAlicja Molenda

0 0

Antoninko: co to znaczy "posiadać wiedzę"? Można wiedzieć lub nie, ale "posiadać wiedzę"? 21:28, 23.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntoninkaAntoninka

0 0

Proponowane testy przesiewowe, to jedna wielka łapanka pozytywnych. Wypoczynek w izolatorach im zaproponują, czy może na domową kwarantannę odprawią? Temat już nieaktualny, nieoczekiwany cud nastąpił, zaniechają badań przesiewowych. ''Posiadanie wiedzy'' zasiali w mojej głowie politycy, dzięki nim stało się popularne, niedługo zostanie zaakceptowane przez polonistów i znawców języka polskiego. 13:11, 24.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%