W Warszawie pod urzędami gmin stoją długie kolejki po ten dokument. Dlaczego? Jak to wygląda u nas?
Jeżeli 15 października ktoś jedzie do rodziny, na wycieczkę, urlop lub po prostu nie będzie go w miejscu zameldowania, to jutra, czyli do 12 października, w swoim urzędzie gminy może uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można wejść do dowolnego lokalu wyborczego na terenie Polski by oddać w niedzielę głos. Zainteresowanie zdobyciem dokumentu jest duże, ale kolejek nie ma.
- W chrzanowskim urzędzie wydaliśmy już 420 zaświadczeń o prawie do głosowania - informuje Mirosława Stawarz kierownik USC w Chrzanowie.
W Krzeszowicach takich zaświadczeń wydano 244.
Mieszkańcy Warszawy są mocno zmobilizowani do udziału w wyborach. Wiedzą też, że ich głosy mogą mieć dużo większą wagę poza stolicą, gdzie jest mniej głosujących, a wyborca ma tym samym więcej do powiedzenia. Planują więc wyjazdy na weekend w Polskę, do rodziny lub po prostu do sąsiednich miejscowości. Tam swoimi głosami wzmocnią kadydatów wybranej przez siebie partii bardziej niż w stolicy, w której, jak wiadomo, dolicza się głosy emigracji licznie wybierającej się również na wybory.
W urzędach gmin w powiecie chrzanowskim zainteresowaniem cieszą się również wnioski o zmianę miejsca głosowania. Taka opcja dedykowana jest wyborcom, którzy już teraz dokładnie wiedzą, gdzie będą przebywać w dniu wyborów. W Chrzanowie takie wnioski złożyły 572 osoby. Możliwość taką mamy również do jutra.
W całej Polsce do poniedziałku 900 tys. osób pobrało zaświadczenia o prawie do głosowania, a 200 tys. osób o zmianie miejsca głosowania.
Zagranicą do wyborców zarejestrowało się 600 tys. obywateli więcej niż 8 lat temu.
-----------------------------------------------------------------
Jak sprawdzić miejsce głosowania?
Aby sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, trzeba wejść na tę stronę usługi mObywatel. Uwaga, danych nie da się sprawdzić przez aplikację mObywatel na smartfony, a jedynie przez stronę www.
Po wejściu na stronę należy kliknąć przycisk "SPRAWDŹ SWOJE DANE" i zalogować się używając jednej z dostępnych metod, np. przy użyciu aplikacji mObywatel na telefonie. Możliwe jest także zalogowanie przy użyciu innych metod, jak np. bankowość elektroniczna, profil zaufany czy e-dowód.
Po pomyślnej weryfikacji zobaczymy w Centralnym Rejestrze Wyborców nasze dane takie jak: miejsce głosowania, dane obwodowej komisji wyborczej, okręg wyborczy, itp.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Molenda kilka minut temu usunęła mój wpis w tym temacie. Dla tej kobiety rzetelna, konstruktywna krytyka jest problemem, bo nie idzie w parze z jej interesami. Tak działa plugawy, antypolski przełom.
0 0
SPAM !!!!