Brawura i lekkomyślność. Ludzie przeceniają swoje umiejętności, wskakują do wody w miejscach niedozwolonych. Pływają będąc pod wpływem alkoholu, ignorują ostrzeżenia ratowników – wylicza błędy plażowiczów Marek Gołębiowski prezes Miejskiego WOPR w Chrzanowie.
Sezon letni w pełni i choć pogoda czasem płata nam figle, to jednak wielu z nas w wolnym czasie lubi wypoczywać nad wodą. W powiecie chrzanowskim jest kilka akwenów, gdzie lubimy spędzać czas.- Rzeczywiście, w powiecie chrzanowskim mamy kilka popularnych miejsc, jak Balaton czy Chechło w Trzebini. To bardzo atrakcyjne akweny, które co roku przyciągają tysiące osób spragnionych wypoczynku i ochłody – mówi Marek Gołębiowski.
Nie wszystkie zbiorniki są oficjalnie kąpieliskami, a to oznacza, że nie ma tam na co dzień ratowników ani infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo. Dobrym tego przykładem jest Gliniak w Bolęcinie. Ludzie przychodzą tam się kąpać, ale robią to na własną odpowiedzialność.
Niezależnie od tego czy ratownicy są obecni czy już nie, woda to żywioł. Niejeden raz mogliśmy się o tym przekonać.- Woda potrafi być nieprzewidywalna, w każdej chwili może się coś zdarzyć i jest to zupełnie niezależne od tego czy ktoś w ogóle nie potrafi pływać, czy też jest świetnie wysportowany i doskonale sobie radzi w wodzie. Na strzeżonych kąpieliskach jest bezpieczniej, bo ratownicy szybko mogą udzielić pomocy. Ale ich obecność nie jest w stanie nikogo uchronić na przykład przed zachłyśnięciem wodą. Ktoś może też mieć problemy z sercem czy nawet doznać udaru cieplnego. Było kilka takich sytuacji, które mocno zapadły mi w pamięć. Niestety także tragicznych – mówi Marek Gołebiowski.
Jak powinniśmy się przygotować do wyjścia nad kąpielisko? Dlaczego podczas wejścia do wody ważne jest, żeby najpierw ochlapać wodą ciało, a dopiero potem się zanurzać? Czemu lepiej unikać kąpieli w wodzie poniżej 14 stopni oraz miejsc, gdzie są wodorosty, a także dlaczego nie powinno się pływać na czczo i tuż po jedzeniu? Co prezes Miejskiego WOPR w Chrzanowie radzi plażowiczom i osobom korzystającym z letnich kąpieli w akwenach w okolicy?
Posłuchajcie podcastu!
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=3GdrZ4D7Lsw&t=10s"}

02.06.2026
KIEROWCĘ C+E. Trasy międzynarodowe - głównie Skand...

31.05.2026
WYNAJMĘ działki 919/9, 919/11 Trzebinia ul. Dąbrow...

13.05.2026
REMONTY łazienek, kuchni, itp. od podstaw-20 lat p...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Poważna awaria między Trzebinią a Krzeszowicami. Pociąg
jeżdżę często na odcinku trzebinia-kraków i często pociągi stoją po parenaście minut w krzeszowicach, zabierzowie, mydlnikach, w tym czasie to potrafi przejechać 5 pospiesznych i nawet jakiś towarowy na pełnej prędkości, tylko patrzeć jak coś nawali w tej automatyce, strach pomyśleć, ostatnio np. przeleciał pendolino i za jakieś 30 sekund tym samym torem w drugą stronę rozpędzony towarowy
jarek
23:05, 2026-06-04
Posłowie PiS spotkają się z mieszkańcami Chrzanowa
Właściciel Ale Sztuka nie kryje sympatii z PiS, brawo dla niego niekoniecznie za sympatię polityczną, ale za szczerość i odwagę w poglądach! Mariusz, nie damy się hejterom.
Pablo
20:50, 2026-06-04
Mieszkańcy Sierszy piszą do burmistrza list otwarty
Sprawy w swoje ręce! Petycje, referenda, wnioski o konsultacje społeczne i pisma do wojewody małopolskiego.
Peterson
19:40, 2026-06-04
Posłowie PiS spotkają się z mieszkańcami Chrzanowa
*%#)!& pis
Latawica
18:01, 2026-06-04
0 0
Na jego wiedzę niczym mądrym nie błysnął klepie to wszędzie
0 0
Wszędzie *%#)!& to samo brak wykształcenia daje znać
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz