Nie ma już śladu po ostatnim kiosku RUCH w mieście, zlokalizowanym obok sądu rejonowego przy al. Henryka w Chrzanowie.
Wcześniej pisaliśmy na przelom.pl, że opustoszał kiosk, w którym od 1982 r. sprzedawała pani Małgosia. Teraz historyczna budka została zabrana.
CZYTAJ TEŻ:
Ostatni kiosk RUCH zamknięty w Chrzanowie (rozmowa z ostatnią kioskarką)
W 2019 r. opublikowaliśmy na łamach „Przełomu” mapkę z dawną lokalizacją nieistniejących już wtedy kiosków RUCH-u i punktami wówczas jeszcze działającymi w Chrzanowie.
PRZYPOMNIJMY TEN MATERIAŁ GRAFICZNY:
HISTORIA RUCH-u
17 grudnia 1918 r. powstało Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH, założone przez księgarzy Jana Gebethnera i Jakuba Mortkowicza. Pierwszy kiosk otwarto w styczniu 1919 r. na peronie warszawskiego dworca Kolei Wiedeńskiej. Po kilku miesiącach funkcjonowało już 60 punktów, a w 1935 – aż 700 w całym kraju. Oferowały prasę, tytoń i inne drobne artykuły. Towarzystwo, przekształcone w okresie międzywojennym w spółkę akcyjną, obrało sobie za cel przede wszystkim rozpowszechnianie czytelnictwa w odrodzonej Polsce.
17 listopada 1949 r. utworzono Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu Prasy i Książki „Ruch”.
1 stycznia 1973 r. zaczęła działać Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”. Był to efekt połączenia Zjednoczenia Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch”, Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa” oraz Spółdzielni Wydawniczej „Książka i Wiedza”. Nowy twór (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) stanowił centralną organizację wydawniczą pod bezpośrednim nadzorem KC PZPR. Przetrwał 20 lat. Kolportował prasę i książki.
29 kwietnia 1991 r. wyszło zarządzenie ministra przemysłu, na podstawie którego powstało państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe „Ruch”, przekształcone w 1992 r. w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa RUCH S.A. i Książki RUCH.
22 grudnia 2006 r. RUCH S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W sierpniu 2010 r. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało ostatni pakiet kontrolny akcji funduszowi inwestycyjnemu Lurena Investments B.V., zarządzanemu przez amerykańską grupę finansową ETON PARK. Tym samym RUCH stał się w stu procentach firmą prywatną.
W lipcu 2017 r. głównym udziałowcem RUCH S.A. został Igor Chalupec, od 2013 r. prezes zarządu tej spółki.
17 grudnia 2018 r. na stanowisko prezesa został powołany Miłosz Szulc. Obecnie jest wdrażany w spółce RUCH nowy plan restrukturyzacyjny.
2 czerwca 2020 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie RUCH-u przez PKN Orlen.
We wrześniu 2024 r. prezesem spółki został Piotr Krężel. W listopadzie Orlen poinformował o likwidacji wszystkich kiosków RUCH-u na terenie Polski wraz z końcem roku.
[ZT]53819[/ZT]
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
2 2
Ale to była fucha dla pracujących w kioskach.
11 3
W Chrzanowie to wszystkiego jest koniec. Miasto się zwija🥴🥺
10 4
Niedługo nic w tym mieście nie zostanie tylko banki. Nic tylko nasrać i jest komplet. To miasto się uwstecznia a winien tego stanu rzeczy jest tylko jeden człowiek -niejaki Maciaszek.
3 0
Na mapce nie został umieszczony kiosk, który znajdował się w środku osiedla przy ul. Trzebińskiej. A konkretnie między blokami 17,19 i 27. Stykał się z ogrodzeniem ogródkaw ówczesnego żłobka.
1 7
można otrzeć łezkę, gdyby rządziło szambo- mielibyśmy jeszcze ze dwa kościółki a najlepiej trzy. I z 5 pomników Kaczyńskich, JPII i Partyzantów Dnia Trzeciego.