Podstawowe prawa wierzycieli - czy musisz wiedzieć o spłacie zobowiązań? - przelom.pl
Zamknij

Podstawowe prawa wierzycieli - czy musisz wiedzieć o spłacie zobowiązań?

. + 15:55, 23.05.2025 Aktualizacja: 15:56, 23.05.2025

Podstawowe prawa wierzycieli - czy musisz wiedzieć o spłacie zobowiązań?

Osoby zaciągające zobowiązania finansowe przyjmują konkretne obowiązki wobec wierzycieli. Jednym z nich jest terminowa spłata zadłużenia. Sytuacja może się skomplikować, kiedy kredyt czy pożyczka nie jest spłacana w terminie. Jakie uprawnienia w zakresie egzekwowania należności ma wierzyciel?

 

Wierzyciel – jedna ze stron zadłużenia

Czy znasz odpowiedź na pytanie: kto to jest wierzyciel? Jak wskazuje KRD niemal połowa badanych tego nie wie, a 28 proc. myli go z dłużnikiem. Dlatego, aby nie było najmniejszego cienia wątpliwości, warto przytoczyć jednoznaczną definicję: wierzyciel to osoba lub instytucja, wobec której zaciągnięto zobowiązanie. W kontekście pożyczek i kredytów to dotyczy finansów, jednak roszczenia wierzyciela mogą dotyczyć różnych kwestii. To, co istotne dla samego zadłużonego, to pula praw wierzyciela, której może dochodzić w trakcie egzekwowania długu.

 

Kto może reprezentować wierzyciela?

Jakie prawa ma wierzyciel? Zanim przejdziemy do ich omówienia, warto zaznaczyć dwie kwestie. Po pierwsze wierzyciel nie jest komornikiem, a to oznacza, że nie ma prawa zajmować majątku osoby zadłużonej na poczet spłaty zobowiązania. W jego imieniu może występować komornik lub windykator. W przypadku tego drugiego postępowanie windykacyjne jest polubownym sposobem na odzyskanie należności i często ostatnia szansą dla dłużnika na uniknięcie rozprawy sądowej i egzekucji komorniczej.

 

Skoro wierzyciela może reprezentować windykator czy komornik, to oznacza to, że on sam nie może dochodzić spłaty zaległego zobowiązania? Oczywiście, że może. Jednak w wielu przypadkach wierzyciele nie dysponują odpowiednimi zasobami – finansowymi i kadrowymi, aby móc skutecznie egzekwować spłatę należności. Dlatego też obsługa zadłużeń przekazywana jest często doświadczonym firmom windykacyjnym, które w imieniu wierzyciela dążą do spłaty należności.

 

Prawa wierzyciela

Wierzyciel, jak strona, wobec której osoba zadłużona ma określone zobowiązania, może dochodzić swoich roszczeń samodzielnie. Wysyłka monitów w sprawie spłaty zadłużenia, próba kontaktu z klientem w tej sprawie ,czy skierowanie obsługi długu do firmy windykacyjnej – do tego wszystkiego wierzyciel ma prawo. Czego nie może robić? Nie może go nachodzić i nękać w sprawie zadłużenia. Nie ma też prawa do zajmowania jego majątku. To ostatnie zadanie może realizować w jego imieniu komornik, ale nie on sam. Jednak wierzyciel – w oparciu o wyrok sądowy w sprawie zadłużenia – ma prawo wybrać komornika, który zajmie się egzekucją wierzytelności.

 

Wierzyciel ma także prawo zadecydować o drodze windykacji zadłużenia: czy będzie próbował rozwiązać sprawę polubownie czy skieruje je na drogę sądową, a następnie do komornika.

 

Wierzyciel a obowiązki

A czy są określone obowiązki, jakie musi wypełnić wierzyciel? Tak, a te mają szczególne znaczenie w przypadku prowadzonej egzekucji komorniczej. To wierzyciel wskazuje komornikowi mienie dłużnika, z którego ma być okryta spłata zadłużenia. Wierzyciel ma też obowiązek informowania komornika o istniejącej wierzytelności – nie tylko jej wysokości, ale też o formie spłaty. Co więcej, każda spłata zadłużenia powinna być przez wierzyciela odpowiednio udokumentowana.

 

Dłużnik a wierzyciel – kiedy rozmawiać?

Chociaż może się wydawać, że wierzyciel będzie uparcie dążył do odzyskania swoich należności, osoby zadłużone powinny podejmować z nim próby rozmowy o swoich finansowych problemach. Tak, wierzyciel będzie chciał odzyskać dług. Jednak jeśli zobaczy, że dłużnikowi również na tym zależy, ale np. jego aktualna sytuacja finansowa nie pozwala mu na jednorazową spłatę długu, istnieje duża szansa, że ten pierwszy otworzy się na inne rozwiązania ułatwiające zwrot zadłużenia. Dlatego każda osoba zadłużona, która ma trudności z terminową spłatą swoich zobowiązań, w pierwszej kolejności powinna podjąć rozmowy z wierzycielem lub reprezentującym go windykatorem. Zamiast czekać na rozwój wydarzeń, które mogą się komplikować, lepiej jest podjąć działania jak najszybciej. Pomimo tego, że przyznanie się do finansowych błędów czy trudnej sytuacji ekonomicznej nie jest łatwe, lepiej szczerze przedstawić swoją historię niż łudzić się, że dług po prostu zniknie. Ten nie zniknie, a z każdym dniem jego koszty będą rosły. Każdy, kto ma jakiekolwiek zaległości finansowe powinien wziąć za nie odpowiedzialność.

(Materiał promocyjny)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%