WHO zaleca, aby w tygodniu podejmować od 150 do 300 minut aktywności fizycznej. Możesz ruszać się zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Taki trening nieco różni się od siebie, ale może być równie efektywny, jeśli masz do tego odpowiednie akcesoria. Jak się do tego przygotować?
Jeśli decydujesz się na trening w domu, wybieraj sprzęt kompaktowy i taki, który łatwo da się przechować. Weź pod uwagę akcesoria uniwersalne: dzięki nim wykonasz różne rodzaje treningu.
Wśród przydatnych akcesoriów znajdują się:
mata treningowa: amortyzuje, chroni stawy i podłogę. Wykorzystasz ją do jogi, pilatesu czy ćwiczeń z ciężarami.
Gumy oporowe: lekkie, tanie i w dodatku wielofunkcyjne! Doskonałe do wzmacniania mięśni i aktywacji pośladków.
Hantle z regulacją lub ketle: dzięki nim zwiększysz stopniowo obciążenie i wykorzystasz je do ćwiczeń różnych partii mięśniowych.
Skakanka: prosta, a efektywna forma cardio, świetna do rozgrzewki i spalania kalorii.
Drążek rozporowy: jeśli masz stabilną framugę drzwi, wykorzystaj ją do drążka. To świetny sposób na ćwiczenia siłowe bez wychodzenia z domu.
Trening w domu opiera się często na powtórzeniach. Z dodatkowych rzeczy może przydać Ci się lustro, aby kontrolować postawę i przewiewne ubrania. Jeśli nie jesteś pewien, który sprzęt wybraćń na początek, sprawdź, co oferuje wypożyczalnia sprzętu sportowego
Tzw. trening outdoorowy daje Ci nieco więcej możliwości. Wymaga jednak lepszej adaptacji do warunków. Na zewnątrz łatwiej będzie Ci wykonywać ćwiczenia dynamiczne, obwodowe czy po prostu biegać. Wybrany przez Ciebie sprzęt musi być odporny na wilgoć i zabrudzenia. Musi też być dość poręczny, aby łatwo było go przenosić.
Inni najchętniej wybierają:
taśmy RTX: możesz zamocować je na drzewie, bramce czy poręczy. To głównie trening z masą własnego ciała.
Plecak z obciążeniem: przyda Ci się, jeśli lubisz marsz, przysiady lub pompki.
Piłka lekarska: wytrzymała, idealna do rzutów czy ćwiczeń koordynacyjnych lub siłowych.
Gumy power band: są mocniejsze niż klasyczne gumy mini band. Dobre do ćwiczeń nóg, pleców i ramion.
Butelka z filtrem i pas sportowy: choć to nie typowe sprzęty do ćwiczeń, to dzięki nim zadbasz o odpowiednie nawodnienie i przechowywanie drobiazgów.
Ćwicząc w plenerze, naszykuj także rękawice treningowe, chustę lub czapkę i ewentualnie okulary przeciwsłoneczne. Postaw na buty z dobrą amortyzacją, bo nawierzchnia na zewnątrz znacząco się różni.
Wybór miejsca zależy od Twojego stylu życia, pogody i po prostu preferencji. Trening w domu jest wygodny; nie musisz nigdzie się przemieszczać ani transportować ze sobą sprzętu. Z kolei trening na zewnątrz pobudza, dotlenia i urozmaica rutynę.
Warto łączyć oba rodzaje treningów. W tygodniu możesz ćwiczyć w domu, a w weekendy korzystać z pleneru. To wpłynie na Twoją motywację i rozwój mięśni.
23.05.2025
KRAWCOWĄ zatrudnię 509-063-675
20.05.2025
PRACOWNIKÓW ogólnobudowlanych. Tel. 601 998 930
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Dni otwarte muzeum w Krzeszowicach
muzeum otwarte raz na ruski rok
k
19:47, 2025-05-23
Na budowie remizy zadomowił się dzik
Dzik zaremizował się na budowie.
Duperela.
19:25, 2025-05-23
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
Normalnie w ciemniej d___ zabobonu. W tym kraju nigdy nie będzie normalnie. Zamiast wnuki bawić, gdy młodzi będą mieli pracę to stoją i robią z siebie .... Ale 13 i 14 dej i dej.
Czytelnik
18:30, 2025-05-23
Małe sklepy cienko przędą. Powodów jest kilka
Jak walną potężne marże, to każdy dziś szuka jak najtaniej. Same marże ich zabijają, gdyby nie to ludzie z chęcią by szli.
Gieksik
18:27, 2025-05-23