Płk. Marian Ocetkiewicz z Chrzanowa – zapomniany bohater - przelom.pl
Zamknij

Płk. Marian Ocetkiewicz z Chrzanowa – zapomniany bohater

11:00, 28.10.2024 Marek Oratowski Aktualizacja: 11:45, 28.10.2024
Skomentuj płk. Marian Ocetkiewicz płk. Marian Ocetkiewicz

28 października przypada rocznica urodzin płk. Mariana Ocetkiewicza rozstrzelanego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Pochodził z Chrzanowa i był zasłużonym żołnierzem Wojska Polskiego, odznaczonym orderem Virtuti Militari.

Urodził się 28 października 1895 r. w Chrzanowie. Syn Józefa, woźnego sądowego, i Urszuli ze Skoczylasów. Ukończył szkołę realną. Od roku 1912 należał do Związku Strzeleckiego w Krośnie.

Po wybuchu I wojny światowej służył w oddziałach strzeleckich Legionów Polskich. Uczestniczył m.in. w kampanii wołyńskiej. W niepodległej Polsce od listopada 1918 r. służył w Wojsku Polskim. Walczył z Ukraińcami w rejonie Lwowa, gdzie został ranny. Uczestnik wojny z Rosją bolszewicką lat 1919–1920; dowodził grupami w 13 i 12 Dywizji Piechoty. Awansował wtedy na stopień majora piechoty. W 1925 r. objął stanowisko zastępcy komendanta m. st. Warszawy. Podczas przewrotu 1926 r. 12 maja aresztowany przez oficerów opowiadających się po stronie marszałka J. Piłsudskiego, został przez nich zwolniony na słowo honoru, iż nie weźmie udziału w dalszej akcji. W tym też roku ukończył kurs pilotażu. W 1935 r. został dowódcą Brygady  Korpusu Ochrony Pogranicza „Wilno”.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. płk. Marian Ocetkiewicz dowodził obroną przeciwlotniczą Armii „Kraków”. Po rozbiciu zgrupowania przedostawszy się do Krakowa, późną jesienią wstąpił do Organizacji Orła Białego, w której został inspektorem Komendy Głównej i zastępcą komendanta organizacji ds. terenowych. W kwietniu 1940 r. przeszedł do Związku Walki Zbrojnej. Na potrzeby organizacji założył w Krakowie małe przedsiębiorstwo handlowo–techniczne i sklep przy ul. Długiej 24, który służył jako lokal kontaktowy Biura Informacji i Propagandy Komendy Obszaru Południe ZWZ. Używał ps. „Marian” oraz „Baca”. W kwietniu 1941 r. aresztowany w Krakowie przez niemiecką policję i osadzony w więzieniu na Montelupich. 26 czerwca wywieziony pod nazwiskiem „Józef Czyżewski” do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Osadzony w bloku śmierci 10 lipca 1941 roku został rozstrzelany.

Marian Ocetkiewicz był odznaczony orderem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości, orderem Polonia Restituta 4 kl., czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie złotym Krzyżem Zasługi. Jego wizerunek znalazł się na niepodległościowym muralu wykonanym przez chrzanowską młodzież w 2018 roku w chrzanowskim parku. Niestety, mural został zamalowany..

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%