Mapa z Włoch potwierdza, że w Chrzanowie stał zamek obronny - przelom.pl
Zamknij

Mapa z Włoch potwierdza, że w Chrzanowie stał zamek obronny

12:00, 28.12.2022
Skomentuj Mapa z 1577 r. znajdująca się we Florencji potwierdza istnienie zamku w Chrzanowie. Fot. FB Muzeum w Chrzanowie Mapa z 1577 r. znajdująca się we Florencji potwierdza istnienie zamku w Chrzanowie. Fot. FB Muzeum w Chrzanowie

Możnowładczy dwór obronny znajdował się na zachód od chrzanowskiego rynku i został wzniesiony w najwyższym punkcie wzgórza. Potwierdza to dokument kartograficzny z XVI w. znajdujący się obecnie w Palazzo Vecchio we Florencji.

Wykopaliska prowadzone przez Muzeum potwierdziły, że w Chrzanowie znajdował się dwór obronny, o czym pisaliśmy TUTAJ. To potężna budowla kamienna (ok. 20 m x 30 m) z niezwykle grubymi murami (ponad 2 m) i przyporami. Posiadała przynajmniej dwie kondygnacje. Całość zabudowań dworskich była otoczona drewnianym parkanem, a samo miasto od przedmieść było oddzielone fosą - zwaną również wąwozem.

Średniowieczna budowla

Jak podaje Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie, na tę chwilę, najstarsza wzmianka o tym budynku pochodzi z 1430 r., kiedy zapłacono 3 grosze strażnikom uczestniczącym w gaszeniu pożaru dworu.

- Dwór obronny w Chrzanowie od II poł. XVII w. był nazywany "Zamkiem Chrzanowskim", jednak już wcześniej posiadał ewidentne cechy obronne. Potwierdza to również dokument kartograficzny z XVI w. znajdujący się obecnie w Palazzo Vecchio we Florencji. Jest to mapa z 1577 r., którą wykonał słynny florencki kartograf Stefano Bonsignori. Zaznaczył na niej Chrzanów, jako miasto posiadające budowlę obronną. Obok niego, jako warowne obiekty zaznaczył jedynie Tenczyn oraz Lipowiec - wyjaśnia dyrektor chrzanowskiego muzeum.

Odkrywanie historii

W późniejszym czasie Józef Salezy Ossoliński przebudował dwór w latach 80. XVIII w. na ówczesną modłę - dworu szlacheckiego. Przez kolejne dekady budynek ten przechodził mniejsze i większe przebudowy, by został całkowicie wyburzonym podczas II wojny światowej.

- Odkrycia archeologiczne wraz z dokumentami rozbudzają naszą wyobraźnię i zmieniają optykę postrzegania początków naszego miasta - zaznacza Kamil Bogusz. - Tajemnice Chrzanowa czekają na odkrycie, a my będziemy dalej je badać - dodaje.

Dwór Ossolińskich w XVIII w. Fot. Muzeum w Chrzanowie

 

(Natalia Feluś)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Czeski SorCzeski Sor

0 0

To może teraz zamiast budować jakieś wieżowce na alejach, burmistrz niech zrobi rekonstrukcje zamku

16:51, 28.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Zdjęcie to jednak nie z XVIII wieku. Z przyczyn oczywistych.

16:54, 28.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieAgnie

0 0

Ja tam słyszałam plotkę, że ktoś widział jakieś monety rzymskie w okolicznych lasach, ale ze względu na obecne prawo pewnie się nie chwali. Przypuszczalnie nikt nie fatygował się taki kawał drogi z monetą do lasu w lesie.

11:30, 29.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntypodAntypod

0 0

a sir Maciaszek ma też szlacheckie korzenie??

20:24, 30.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%