Do Czernej, Krzeszowic, Tenczyna, Alwerni i Lipowca ruszył z królewskiego rozkazu w 1787 roku. Wszystko co widział rysował z wielką pasją i talentem. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak wyglądały nasze strony dwa wieki temu.
Do Czernej, Krzeszowic, Tenczyna, Alwerni i Lipowca ruszył z królewskiego rozkazu w 1787 roku. Wszystko co widział rysował z wielką pasją i talentem. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak wyglądały nasze strony dwa wieki temu.
Przyszły rysownik, Zygmunt Vogel urodził się w 1764 roku. Dzięki opiece rodu Czartoryskich zdobył wykształcenie w zakresie architektury oraz geometrii i perspektywy. Architektem jednak nie został, bo przyjęto go do malarni na zamku królewskim w Warszawie. Tworzył tam w technice akwarelowej widoki Warszawy.
W 1787 roku król Stanisław August Poniatowski, poznawszy i doceniwszy prace Vogla, wysłał go w podróż po okolicach Krakowa. Efektem peregrynacji miały być widoki m.in. Krzeszowic.
Wycieczka trwała kilka miesięcy, a powstałe wtedy dzieła trafiły na stół grafików, którzy rysunki przygotowywali do powielenia.
Goszcząc w Krzeszowicach Vogel nie ograniczył się tylko do dokumentowania zabytków przeszłości w postaci zwalisk zamku w Rudnie czy klasztoru w Czernej, ale rysował także rozbudowujące się już wtedy szybko miasteczko. Być może prezentowany obok rysunek dokumentujący wygląd świeżo zbudowanego pałacyku Vauxhall, powstał jako pamiątka dla Stanisława Kostki Potockiego, w którego warszawskim pałacu artysta zamieszkiwał. Potockiego mogły interesować Krzeszowice, bo były własnością jego teściowej, marszałkowej Izabelli Lubomirskiej. Obrazek został spopularyzowany później w postaci akwaforty przez Jana Freya. Bez względu na przyczynę powstania, praca jest jednym z najciekawszych widoków wykonanych przez Vogla w naszych stronach. Widoki ruin Tenczyna czy klasztoru w Czernej dokumentowało wielu, a widoki miejskiej zabudowy stanowią rzadkość. Liczniejsze stały się dopiero wraz z pojawieniem się pocztówek.
Rysowniczy dorobek Vogla z różnych miejscowości jako ,,Zbiór widoków sławnieyszych pamiątek narodowych, jako to Zwalisk, Zamków, Świątyń, Nadgrobków, starożytnych Budowli i mieysc pamiętnych w Polsce" miał być dokumentacją licznych zachowanych jeszcze wtedy w dobrym stanie zabytków. Pierwszy tom zawierający dwadzieścia rycin, przygotowanych przez Jana Zachariasza Freya, wydany został w 1806 roku.
W chwili wydania dzieła Zygmunt Vogel swoje najlepsze lata miał już za sobą. Po śmierci króla, możnego i hojnego protektora, musiał imać się różnych prac zapewniających utrzymanie. Nadal jednak pozostawał pracowitym dokumentatorem zabytków naszej kultury.
Zmarł w 1826 roku.
(l)
Przełom nr 51 (970) 22.12.2010
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Za ćwierć miliona mur jak nowy w Alwerni
Braciszkowie bardzo dużo dołożą
Wisia
09:48, 2025-05-17
Piłkarskie emocje w weekend. Kto z kim zagra?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂
Kibicpogo
09:12, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
W PKM Jaworzno właśnie obchodzą 10 rocznicę wprowadzenia autobusów elektrycznych. Podsumowanie wychodzi im na korzyść pod każdym względem, zamówili kolejne pojazdy i będą budowali swoją stację ładowania przy dworcu na Zielonej. Dyszy zamiast wziąć przykład z lepszych, skorzystać z doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań woli się obrażać na Jaworzno bo on wie lepiej. Autobusy wodorowe o których marzy i archaiczna e-portmonetka to już ślepa uliczka.
kierowcabombowca
23:09, 2025-05-16
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
No i..., no i dzisiaj 16 maja o 20.30 znowu tąpnięcie. Teraz chyba największe jakie było. Jest coraz gorzej. Władze mają wszystko gdzieś i puki przez społeczeństwo nie zostaną podjęte radykalne kroki będzie tylko gorzej.
Zea
21:11, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz