Most Diabelski w Czernej strzegł spokoju pustelników - przelom.pl
Zamknij

Most Diabelski w Czernej strzegł spokoju pustelników

12:13, 05.07.2011
Skomentuj Most w Czernej na pocztówce z początku XIX wieku Most w Czernej na pocztówce z początku XIX wieku

W latach 1671-1691 połączono potężnym, kamiennym mostem klasztor w Czernej z drogą prowadzącą do majątku karmelitów w Siedlcu.

W latach 1671-1691 połączono potężnym, kamiennym mostem klasztor w Czernej z drogą prowadzącą do majątku karmelitów w Siedlcu.

Teren klasztoru otoczony był wtedy murem o wysokości 2,5 metra i długości 4180 metrów. Ojciec Benignus Wanat w książce ,,Maryjne sanktuarium karmelitów bosych w Czernej" zwraca uwagę, że most i mur gwarantowały spokój dla dwunastu eremitarzy.

Zbudowany nad doliną Eliaszówki most był potężną konstrukcją. Miał 18 metrów wysokości, 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Teraz, choć jest już ruiną, nadal budzi zainteresowanie. Znajdziemy o nim dokładne informacje w przewodnikach Juliana Zinkowa czy w Wikipedii. Co sprawia, że tak doceniana budowla nie może doczekać się konserwacji? Oczywiście potężne koszty. Już sto lat temu, gdy most był w znacznie lepszym stanie niż obecnie, szacowane koszty remontu były bardzo wielkie.Wszystko wskazuje więc, że most nazwany przez zakonników anielskim, a przez ludność diabelskim, skazany jest na rozsypanie się.
(l) 

PRZEŁOM nr 24 (994) 15 VI 2011

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%