Przy największym kościele w Chrzanowie trwają prace budowlane - przelom.pl
Zamknij

Przy największym kościele w Chrzanowie trwają prace budowlane

Marek OratowskiMarek Oratowski 21:00, 25.03.2025
Skomentuj Powstają nowe schody boczne do kościoła Powstają nowe schody boczne do kościoła

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie zmienia się kościół, jego otoczenie oraz dom katechetyczny i plebania. Wszystko przez prace modernizacyjno-remontowe. Między innymi powstają nowe schody.

O zakresie prac poinformowali ostatnio wiernych księża pracujący w parafii. Od początku roku zostały już wymienione drzwi w głównym wejściu na plebanię. Zakończone zostały prace w łazience na poziomie zakrystii. Jest ona już dostępna. Z tyłu kościoła stanie konfesjonał dla słabosłyszących. To wydzielone pomieszczenie, do którego nie tylko będzie można wejść, ale także wjechać wózkiem dla niepełnosprawnych.

W minionym tygodniu rozpoczęły się prace przy bocznych schodach. Przy tej okazji firma wykonująca prace zrobi ich odwodnienie oraz oświetlenie. W tym tygodniu tygodniu są także wymieniane kolejne okna oraz drzwi w salkach domu katechetycznego.

To kontynuacja zakrojonych na dość dużą skalę prac, jakie w parafii zostały przeprowadzone w 2024 roku. Miał wtedy miejsce generalny remont dolnego kościoła. Między innymi wymienione zostały wszystkie lampy, ściany pomalowane, a instalacja elektryczna wymieniona. Wszystko po to, aby można tam było rozpocząć całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Został tam z tej okazji założony alarm.

W kościele zostały wstawione nowe okna. Kolejnym zadaniem było odnowienie i oświetlenie figury Matki Bożej, stojącej nad wejściem głównym. Parafianie ufundowali tablicę upamiętniającą długoletniego proboszcza i budowniczego kościoła księdza prałata Wojciecha Bryję. Poświęcił ją kardynał Stanisław Dziwisz.

- Wymieniliśmy ponad 50 okien na zapleczu kościoła, w salkach oraz na plebanii. Odbył się generalny remont kuchni. Te prace musiały zostać przeprowadzone, bo zniszczone instalacje gazowe i elektryczne nie były bezpieczne – wyliczał ks. Jacek Makota. Od lipca 2023 roku roku jest nowym proboszczem. Zastąpił ks. Grzegorz Pieroga, oddelegowanego do kierowania jedną z krakowskich parafii.

Te wszystkie prace są kosztowne. Sam remont dolnego kościoła pochłonął 100 tysięcy złotych.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

SceptycznyMietekSceptycznyMietek

4 0

Patrząc na ilość wiernych na mszach z roku na rok to te remonty raczej sensu nie mają bo jeszcze z 10 lat wspólnego tanga z PISem i świątynie będą puste ....

21:51, 25.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NickNick

1 0

Ciebie już nie będzie a Kościół dalej będzie

04:31, 26.03.2025

KeraKera

0 0

skąd fundusze, nikt nie pisze.

09:58, 26.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do Kera:Do Kera:

1 0

Makota od parafian zbiera.

10:26, 26.03.2025

KeraKera

0 0

od parafian? A gdzie Kuria?

13:15, 26.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Endriu64 Endriu64

2 1

Jak zwykle w kwestiach kościelnych i wiary najwięcej do powiedzenia mają ateiści i komuniści !!!

22:11, 26.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kobrakobra

0 0

Bo oni nie maja klapek na oczach i potrafią obiektywnie oceniać sytuacje.

17:20, 27.03.2025

AntoninkaAntoninka

1 0

Tak sobie myślę, że temat rozległego w pracach i kosztownego remontu należy nagłośnić, niech wierni płaczą i płacą, niech problem dotrze do wszystkich, nawet tych, którzy odwiedzają go incydentalnie. Kościół jest nowym obiektem, ma niewiele ponad trzydzieści lat i okna do wymiany, drzwi do wymiany, instalacja elektryczna i gazowa do wymiany, schody do wymiany. Remont salek katechetycznych w momencie, gdy katecheza odbywa się w placówkach szkolnych. Bloki na terenie parafii są zdecydowanie bardziej wiekowe i jakoś nikt nie myśli o zbiorowej wymianie okien, drzwi, czy instalacji elektrycznej. Lokatorzy robią to po cichutku i nikt im kosztów nie zwraca.

14:05, 27.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%