Czytaj niebezpiecznie - przelom.pl
Zamknij

Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy

Tadeusz JachnickiTadeusz Jachnicki 15:00, 29.09.2024
Skomentuj Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy

PRZEŁOM POLECA DO PRZECZYTANIA: W świat literatury wprowadził ją tata. Szybko odkryła, że czytanie pobudza ciekawość, pragnienie wiedzy, a i może być katalizatorem gniewu wymierzonego we władzę. Ta ostatnia zdaje sobie z tego sprawę. Stąd często zakazują czytania niektórych książek, pali je, czy po prostu uderza w edukację.

Czytanie jest zatem zajęciem niezwykle niebezpiecznym. I właśnie o niebezpiecznym czytaniu, otwierającym oczy pisze Azar Nafisi w swojej książce, która ukazała się, również w Polsce, w 2023 roku.

Dzieli się swoimi przemyśleniami w formie listów do nieżyjącego już ojca. Analizuje w nich kolejnych autorów i ich dzieła. Zaczyna od Państwa Platona, ale sięga też po innych twórców. Na kolejnych stronach pojawiają się więc: Salman Rushdie, Ray Bradbury, Toni Morrison, James Baldwin, Iljas Churi, David Grosman czy Margaret Atwood.

Nafisi wraca pamięcią do czasów, gdy jej ojciec - burmistrz Teheranu - został osadzony w więzieniu na cztery lata i do swojej walki z kolejnym reżimem jej ojczyzny. Opisuje też swoje doświadczenia w USA, w których znalazła się na emigracji. Wreszcie dotyka doświadczeń z życia w epoce Trumpa.

Azar Nafisi urodziła się w Teheranie. Ojciec Ahmad był burmistrzem stolicy Iranu. W 1963 r. został aresztowany za rzekome spiskowanie przeciwko szachowi Mohammadowi Reza Pahlaviemu. To właśnie rządy szacha wywołały rewolucję. Po niej miały nastać rządy ludu, ale przyniosła rewolucję islamską i ajatollaha Chomeiniego.

Azar Nafisi w 1979 roku, po latach nauki w Anglii i USA na fali nadziei na reformy po rewolucji wróciła do kraju. Pracowała na uniwersytecie, z którego po dwóch latach została wydalona za odmowę noszenia chusty.

W 1995 roku zaczęła prowadzić tajne zajęcia z literatury, dwa lata później wyjechała na stałe do USA. Jej „Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy” to nie tylko doskonała książka, ale też świetny przewodnik po literaturze.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%