Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury świętował 70-lecie istnienia - przelom.pl
Zamknij

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury świętował 70-lecie istnienia

09:00, 16.06.2023
Skomentuj Wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini z Małgorzatą Liszką, instruktorką PMDK, reżyserką jubileuszowego koncertu Wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini z Małgorzatą Liszką, instruktorką PMDK, reżyserką jubileuszowego koncertu

Podczas czwartkowego jubileuszowego koncertu w DK Sokół w Trzebini PMDK pokazał swój potencjał - pasję i talent ludzi z nim związanych.

Sukcesem zakończyły się prowadzone od dłuższego czasu przez dyr. PMDK Anitę Lipnicką poszukiwania krewnych pierwszego kierownika domu kultury w Trzebini Stanisława Śmieszkiewicza. Postaci nietuzinkowej, jak wszyscy podkreślali. Człowieka dobrego, pogodnego i pomocnego. Kierował placówką w latach 1952-1958.

Honorowm gościem na jubileuszowej gali była więc córka Stanisława Śmieszkiewicza prof. Ewa Komorowska wraz z małżonkiem. Do Trzebini przyjechali aż ze Szczecina.

Na uroczystości były trzy poprzedniczki obecnej dyrektorki placówki Anity Lipnickiej: Jadwiga Olszowska-Urban (1985-1997), Mirosława Piotrowska (1997-2012) i Małgorzata Wrześniewska (2012-2022).

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury to placówka powiatowa. Choć główną siedzibę ma w Trzebini, to zajęcia organizuje też w okolicznych gminach.

Stąd też mnóstwo kwiatów, życzeń i gratulacji szefowa PMDK odebrała od samorządowców - gminnych i powiatowych, dyrektorów szkół i przedszkoli z całego powiatu.

Ducha i potencjał MDK-u (przez wiele lat pod taką nazwą placówka funkcjonowała), świetnie oddaje przygotowany film dokumentalny pełen archiwalnych, zdjęć i nagrań, ale także wspomnień i refleksji byłych i obecnych nauczycieli.

Jadwiga Olszowska Urban wspominała czasy, gdy MDK - jeszcze jako placówka kuratoryjna - nie powiatowa - "rządziło od Katowic po Kraków":
- Wszyscy nas znali, wszędzie nas zapraszali, realizowaliśmy nasze najśmielsze i najdziwniejsze pomysły.

Ewa Hirsz-Witoń, nauczycielka muzyki, założycielka i opiekunka m.in. odnoszącego duże sukcesy Zespołu Muzyki Dawnej Estampida, podkreśliła z kolei, że w placówce takiej jak PMDK mogą pracować tylko ludzie twórczy i z pasją:

- Bo tu przychodzą dzieci, nie dlatego że muszą, ale dlatego, że chcą. I jeśli nie robisz ciekawych zajęć, to twojej sekcji nie ma - zwracała uwagę.

Obecnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury pracuje niewielka 12-osobowa grupa. Nie można też powiedzieć, że dom kultury jest rozpieszczany finansowo przez organ prowadzący, jakim jest powiat chrzanowski.

Jeśli jednak wierzyć deklaracjom i zachwytom, jakie pod adresem placówki padały ze sceny, jest nadzieja, że się to zmieni.

O jubileuszu PMDK i ludziach związanych z tą placówką będziemy też pisać w kolejnym numerze "Przełomu", który ukaże się 21 czerwca. Zapraszamy do lektury.

(Grażyna Kaim)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%