Elektrownie węglowe odchodzą. Czarne złoto ma ustąpić miejsca nowoczesnym rozwiązaniom energetycznym. Związkowcy na razie w to nie wierzą.
Co dalej z elektrowniami w Jaworznie, Łaziskach i Sierszy? W wywiadzie dla portalu wnp.pl prezes Tauronu Polska Energia Grzegorz Lot nie pozostawia złudzeń. To koniec wsparcia dla produkcji energii w oparciu o węgiel i początek zmian.
Ludzie zmian się boją
Chodząc jednak po Trzebini, nie sposób nie zauważyć wciąż nowych banerów rozwieszanych przez związkowców elektrowni Siersza w Trzebini. Najwyraźniej nie dowierzają ani transformacji, ani decydentom, ani prezesowi. Apelują o konkrety. Strategie bez węgla traktują sceptycznie. Wiary w stabilną przyszłość nie dały zwiazkowcom ani spotkania z kierownictwem Tauronu, ani z przedstawicielami władz centralnych w Warszawie.
Unijne regulacje jasno określają „termin przydatności” dla elektrowni węglowych – także tych nowoczesnych, jak blok 910 MW w Jaworznie należący do Tauronu. A także mniej nowoczesnych, ale solidnych jak te w Sierszy.
Do 2035 roku opłacalność funkcjonowania jednostek węglowych zapewnia tzw. rynek mocy. Jednak wyrok na tzw. „dwusetki” – mocno wyeksploatowane bloki 200 MW – już zapadł. Choć projektowano je na 100–150 tysięcy godzin pracy, wiele z nich przepracowało już ponad 350 tysięcy godzin. Ich sprawność to w dużej mierze zasługa wykwalifikowanych inżynierów, którzy utrzymują je w dobrym stanie technicznym - uważa prezes spółki.
Bez dalszego wsparcia z rynku mocy, jednostki te staną się nierentowne.
– Jeśli nie wygramy kolejnych aukcji, będziemy musieli je wycofać z eksploatacji. Już teraz przygotowujemy się do tego procesu – informuje Grzegorz Lot.
Terminy aukcji były już różne. Najnowszy mówi o początku czerwca, a, jak pamiętamy, życie trzebińskiej elektrowni ma się toczyć do końca 2025 r. To tylko trzy kwartały.
W wywiadzie prezes zapewnia, że trwają rozmowy z pracownikami zatrudnionymi przy aktywach węglowych i że nikt pracy nie straci. Wielu ludzi zmian się boi, wielu też ucieka do przodu i się szkoli.
Co czeka Jaworzno, Sierszę i Łaziska po wygaszeniu kotłów?
Do każdej lokalizacji Tauron podchodzi indywidualnie, biorąc pod uwagę jej specyfikę i potencjał. Spółka zapowiada, że w miejscu wygaszanych jednostek powstaną nowe inwestycje – każdy teren zostanie skomercjalizowany.
W Elektrowni Siersza w Trzebini planowane jest przystosowanie istniejących kotłów do spalania paliw alternatywnych. W ich miejsce mogą też pojawić się szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii czy farma fotowoltaiczna. Docelowo mają tam powstać klastry energetyczne, zdolne działać przez kolejne dekady.
W Łaziskach Tauron dostrzega potencjał do wdrożenia technologii SMR (małych reaktorów modułowych). W innych lokalizacjach możliwa jest budowa centrów danych, których ciepło odpadowe mogłoby zasilać miejskie sieci ciepłownicze.
– Opcji zagospodarowania aktywów powęglowych jest wiele. Prowadzimy analizy, by wybrać najlepsze rozwiązania. Jedno jest pewne – zostajemy w każdej lokalizacji i będziemy w nie inwestować – deklaruje prezes Lot w wywiadzie dla wnp.pl.
Foto wygenerowane przez Al Gemini
Od 1990 r. wydobycie węgla w Polsce spadło o 70 proc. bo jest najdroższe w Europie i nie ma na niego zapotrzebowania.
loko09:10, 15.04.2025
brawo górnicy
Vimo09:56, 15.04.2025
jak wykluczycie z rozmów solidarność- rozwiązania się znajdą i to sensowne. Z "panną" S nikt rozsądny nie dyskutuje.
Użytkownik14:08, 15.04.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
MietekSwiatowy15:10, 15.04.2025
Bez elektrowni siersza będzie lepsze powietrze, niech robotnicy bronią tego truciciela bo kasę im wypłaca ale nie mieszajcie to pozostałych dla których zamknięcie tych kominów to same plusy!
Dawid 08:46, 16.04.2025
*%#)!& trolu
stary zgred08:38, 16.04.2025
Tylko gdzie te nowoczesne technologie, gdzie? Bo te co się intesywnie lansuje na takie, które mogłyby naprawdę zapewnić energię w wystarczających ilościach i przysłowiowe 24 godziny na dobę, nie wyglądają. No i oczywiście ani słowa o tym, ile te nowoczesne technologie będą kosztowały i skąd wziąć na to kasę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.