Koniec targowiska w Chrzanowie. Kupcy nie skorzystali z szansy - przelom.pl
Zamknij

Koniec targowiska w Chrzanowie. Kupcy nie skorzystali z szansy

09:00, 10.11.2024 Łukasz Dulowski Aktualizacja: 08:28, 11.11.2024
Skomentuj Targowisko Miejskie w Chrzanowie Targowisko Miejskie w Chrzanowie

Do protestu przeciwko zamknięciu targu przy Kusocińskiego odniósł się burmistrz Robert Maciaszek.

Przypomnijmy, że ponad 300 osób podpisało się pod interpelacją w sprawie utrzymania Targowiska Miejskiego w Chrzanowie. Interpelację złożył radny Paweł Szczypta. Czytamy w niej, że przychylenie się do prośby uratuje miejsca pracy, a także „pozwoli mieszkańcom pobliskiego osiedla, niejednokrotnie w starszym wieku, na dokonanie zakupów blisko swojego miejsca zamieszkania”. Radny Szczypta zwraca też uwagę, że targowisko miejskie zasłynęło z „pchlego targu”, odbywającego się w każdą pierwszą niedziele miesiąca.
„Należy również wspomnieć o lokalnych producentach żywności: owoców, warzyw, miodów i innych rarytasów własnej produkcji. Gdzie oni teraz będą oferować swoje wyroby?” - pyta Paweł Szczypta.

CZYTAJ TEŻ:
Likwidacja kultowego sklepu w Chrzanowie. To kawał historii

Burmistrz Robert Maciaszek odpowiedział na interpelację radnego Szczypty. Stwierdza, że przyszłość Miejskiego Placu Targowego została przesądzona już w 2020 r., kiedy Rada Miejska w Chrzanowie przyjęła zaproponowany przez burmistrza projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy ul. Kusocińskiego i 29 Listopada w Chrzanowie. Prace nad tym planem trwały od 5 lutego 2019 r. do 20 października 2020 r. W ich trakcie odbyło się kilka spotkań burmistrza i radnych z kupcami z miejskiego targowiska, którzy otrzymali szansę dalszego prowadzenia swojej działalności gospodarczej, ale ostatecznie z niej nie skorzystali. Ostateczna decyzja o przeznaczeniu obecnego targowiska przy ul. Kusocińskiego pod budownictwo mieszkaniowe wraz z lokalami usługowymi zapadła prawie jednomyślnie.

Ten temat podejmuje jedna z pań handlujących na targowisku przy Kusocińskiego. Przekonuje, że kupcy przed budową minigalerii na wspomnianych 20 arach chcieli zakupić tę działkę. Relacjonuje, że gmina zaproponowała najpierw inwestycję, a potem sprzedaż gruntu. Kupcy nie zgodzili się na taką kolejność i dlatego wszystko spaliło na panewce.

Gmina nie ma możliwości prawnych, żeby bez przetargu sprzedać nieruchomość, a jeśli zostaje ogłoszony przetarg, to mogą do niego stanąć wszyscy, nie tylko kupcy. Gmina może natomiast zawrzeć umowę wieloletniej dzierżawy gruntu i taką propozycję dostali kupcy. Musieliby uzyskać pozwolenie na budowę i wybudować budynek. Dopiero potem wystąpić do gminy, żeby bez przetargu kupić działkę, na której stoi już obiekt. Dopiero wtedy, na mocy art. 37. ust. 3. ustawy o gospodarce nieruchomościami, pojawia się możliwość wystąpienia do gminy o podjęcie uchwały Rady Miejskiej o odstąpienie od przetargu przy sprzedaży takiej nieruchomości. Nie ma innej możliwości prawnej i kupcy o tym wiedzieli – tłumaczy burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.

Targowisko Miejskie w Chrzanowie będzie działało do końca grudnia 2024 r.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

KeraKera

8 2

To było nieuniknione towarzyszu Szczypta rozumu! 12:08, 10.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PittPitt

12 3

A ja mam jedno proste pytanie do pana radnego, ale przede wszystkim do wszystkich komentujących (również na FB), który lamentują nad zamknięciem targowiska. Mianowicie: jak często państwo róbcie zakupy na Targowisku i ile mniej więcej rocznie wydajecie tam pieniędzy? Odnoszę dziwne wrażenie, że gdyby przynosiło ono zyski tak duże, jak duże jest zainteresowanie wszystkich lamentuajcych to targowisko raczej by nie zostało zamknięte. Ale oczywiście najlepiej sobie popłakać na FB jaki burmistrz jest zły bo niszczy biznes, a następnie pójść sobie po warzywa do biedronki zamiast na targ 14:31, 10.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntoninkaAntoninka

7 5

Mało istotna jest kondycja finansowa targowicy miejskiej, sytuacja pracujących tam kupców i osób nabywających towar. Istotą sprawy jest rozległa działka budowlana o powierzchni 6908 m2, scalona z kilku mniejszych, całkowicie uzbrojona, położona w samym centrum miasta, a więc w bardzo atrakcyjnym miejscu. Aż się prosi, by zagospodarował ją deweloper, stworzył bylejakość i przekonywał, że powstały apartamenty, dużo wygodnych apartamentów, ponieważ zwykłych mieszkań już się nie buduje. A swoją drogą, czy Szanowna Redakcja mogłaby ustalić, ile kosztuje m2 tamtejszego gruntu ? 16:59, 10.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%