Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dobór odpowiednich nasion kukurydzy na ziarno - sprawdź nowe kierunki w uprawie

15.11.2023 17:42 | 0 komentarzy | 468 odsłon | red

Materiał promocyjny

Przy bieżących stawkach, jakie rolnik dostaje za wyprodukowane ziarno kukurydzy niezwykle ważne stają się poszukiwania nisz na rynku, które umożliwią uzyskanie ceny wyższej niż za standardowe ziarno. Zwykłe odmiany najczęściej mają przeznaczenie jako surowiec do przeróżnych pasz do produkcji żywienia dla zwierząt. Aczkolwiek jednym z możliwych, a rzadko wybieranych rodzajów uprawy jest produkcja ziarna na cele młynarskie dla ludzi.
0
Dobór odpowiednich nasion kukurydzy na ziarno - sprawdź nowe kierunki w uprawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Najczęstszym wykorzystaniem ziarna kukurydzy w pożywieniu dla człowieka są bezglutenowe produkty dla najmłodszych dzieci tzw. „baby food”, a także płatki kukurydziane, kaszki kukurydziane, czy przemysł browarniczy. Grysowa alternatywa – jak zazwyczaj nazywany jest ten kierunek produkcji, z każdym rokiem jest on coraz bardziej atrakcyjny dla rolników. Powodem są stawki rynkowe, ponieważ ziarno wytworzone pod przemysł grysowy jest zdecydowanie więcej warte na skupach i na dodatek jest to bardzo doceniany towar na przepełnionym, Polskim rynku. W październiku i listopadzie na Opolszczyźnie cena za ziarno w większości podmiotów skupowych wahała się w granicach 400 - 450 zł/t (30% wilgotności). Dla porównania w tym samym czasie za odmianę kukurydzy Digital, która posiada rekomendacje grysowe m.in. młynu Kalizea, można było dostać mniej-więcej 100 zł więcej za tonę ziarna. W kraju wykluczając Kalizea (w województwie dolnośląskim), prosperują również inne młyny kukurydziane zajmujące się skupem ziarna, z których najbardziej znane to: Silesian Grain, Młyn Grygier na Wielkopolsce, oraz Dacsa w woj. Kujawsko-Pomorskim. Według prognoz rynkowych szacowane jest znaczne zwiększenie przerobu kukurydzy dla celów żywieniowych ludzi, przede wszystkim ze względu, iż jest to produkt bezglutenowy. Ziarno odpowiednich odmian będzie zatem mocno poszukiwanym produktem na rynku i osiągającym korzystniejszą cenę. Dlatego wybierając odmiany na kolejny sezon, warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy ziarna, które zwiększą szanse na otrzymanie korzystnej ceny za wyprodukowany towar.

 

Poznaj pozostałe odmiany kukurydzy od Top Nasiona

Następnymi  z nowych odmian, z pomocą których można zwiększyć ekonomiczność uprawy kukurydzy, są odmiany, które są bardzo podatne na proces suszenia - efektywnie oddają wodę. Suszenie ziarna jest jednym z największych wydatków w uprawie kukurydzy. Należy nadmienić, iż odmiany typu dent szybciej się suszą aniżeli odmiany flintowe. Na rynku jest bardzo dużo odmian, które posiadają zagłębienie w ziarniaku i określane są jako odmiany w typie dent. Często okazuje się jednak, że w takiej odmianie skrobi mączystej jest zaledwie 50%, a reszta to skrobia szklista, która blokuje oddawanie wody z ziarniaka.

Po dziesiątkach testów z czasem i efektywnością suszenia inżynierowie z firm Top Nasiona i Mepu wyselekcjonowali odmiany kukurydzy, które najłatwiej się suszą i potrzebują najniższych nakładów energii potrzebnych do wysuszenia ziarna. Okazuje się, że odmiany będące w Programie Suche Ziarno, czyli kukurydza BRUCE LEE i RAMBO mają specyficzny układ skrobi mączystej, przez co woda z ziarniaka jest o 20% efektywniej odprowadzana, znacznie ograniczając jednocześnie czas oraz koszty suszenia kukurydzy.

Nasiona kukurydzy o ciemnej barwie - poznaj ich zalety

Trzecim, zupełnie nowym kierunkiem w uprawie kukurydzy jest uprawa odmian kukurydzy o ciemnym ubarwieniu ziarna. Cena w skupach za tego typu odmiany jest najwyższa. Za odmiany z najbardziej ciemnym ziarnem jak Obscuro i Tenebro w październiku i listopadzie ceny oscylowały w granicach 1600-1800 zł za tonę suchego ziarna. Pomimo, że odmiany te plonują zwykle 1-2 tony mniej, to uzyskiwane ceny są przynajmniej 100% wyższe niż za klasyczne odmiany ziarnowe. Wysoka wartość żywieniowa ciemnego ziarna wpływa na tak wysokie ceny. Ziarno o antocyjanowej barwie posiada więcej białka w porównaniu z powszechnie znanymi odmianami żółtymi i zawiera naturalne antyutleniacze, wysokie ilości witamin z grupy B i C oraz m.in. potas, fosfor, witaminę PP i karoten. Dzięki ciemnofioletowemu zabarwieniu ziarna otrzymujemy materiał bogaty w antyutleniacze, błonnik oraz liczne witaminy i minerały. Ziarno wspomnianej odmiany Tenebro, ze względu na swoje cechy prozdrowotne oraz bogactwo witamin i minerałów, jest stosowane w najlepszych fermach do skarmiania kur niosek. Żółtko jajka przy dodatku wyraźnie wybarwionej kukurydzy uzyskuje znacznie ciemniejszy kolor. Następnym kierunkiem zagospodarowania antocyjanowych nasion kukurydzy są mieszanki dla ptaków egzotycznych i gołębi. Wg. dr. Romana Warzechy z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, nie każda odmiana nadaje się do skarmiania drobiu i generalnie ptactwa. Powodem jest wielkość nasion. Dedykowane są nasiona drobne i okrągłe, jakie posiada np. odmiana kukurydzy Obscuro, ponieważ są lepiej pobierane przez drób i nie zatrzymują się w wolach ptaków.

Sprawdź materiał siewny oferowany przez firmę Top Nasiona - wśród którego znajduje się m.in. kukurydza na kiszonkę, a także i na ziarno.

Podsumowując oprócz klasycznej, masowej produkcji kukurydzy na ziarno, pojawiają się nowe odmiany, które wypełniają nisze rynkowe umożliwiając jednocześnie uzyskanie wyższych cen lub obniżenie kosztów produkcyjnych.

Materiał promocyjny