Neurochirurgia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się w leczeniu oraz diagnostyce niektórych chorób układu nerwowego. W obrębie jej zainteresowań znajdują się: mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe, a także układ naczyniowy, który dostarcza krew do tych obszarów ludzkiego organizmu. Z powodu trudności w przypisaniu objawów określonym chorobom, które leczy neurochirurg, pacjenci rzadko sami zgłaszają się do tego specjalisty. Zwykle kierowani są przez internistę lub neurologa. Sprawdź, które objawy mogą świadczyć o konieczności konsultacji neurologicznej, a także jakie choroby i w jaki sposób leczy neurochirurgia.
Objawy, które wymagają konsultacji z neurochirurgiem, są bardzo zróżnicowane. Wiele chorób leczonych neurochirurgicznie daje w początkowej fazie subtelne, a przy tym nieswoiste objawy: zmęczenie, intensywny ból głowy, chwilowe problemy z pamięcią. Najczęściej pacjenci nie są w stanie zinterpretować ich samodzielnie i kierowani są do neurochirurga po konsultacji z lekarzem internistą czy neurologiem.
Wśród objawów, które mogą stanowić wskazanie do wizyty u lekarza neurochirurga najczęściej wymienia się:
Neurochirurg może również ustalić przyczynę zaburzeń funkcji poznawczych pacjenta (koncentracji, pamięci, rozumienia czy myślenia), a także zaburzeń wzroku oraz słuchu.
Dziedzina medycyny, jaką jest neurochirurgia, diagnozuje choroby centralnego układu nerwowego (OUN), czyli mózgowia oraz rdzenia kręgowego, a także obwodowego układu nerwowego (zwojów nerwowych i nerwów). Do najczęściej rozpoznawanych chorób należą:
Podczas pierwszej wizyty u specjalisty, neurochirurg przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego pyta nie tylko o dolegliwości, ale również przebyte choroby, metody ich leczenia, czy przyjmowane w przeszłości i obecnie leki. Zapoznaje się także z dokumentacją medyczną i przeprowadza proste badanie neurologiczne, stwierdzające obecność objawów oponowych, odruchów, czucia powierzchownego oraz głębokiego, a także zborności ruchów pacjenta.
Podczas pierwszej wizyty pacjent może spodziewać się skierowania na badania obrazowe i laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, ale także badania biochemiczne krwi czy endokrynologiczne. Podstawą diagnostyki neurochirurgicznej są badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, ale także RTG czy ultrasonografia.
Neurochirurgiczne metody leczenia należą do inwazyjnych. Stosuje się je najczęściej wtedy, kiedy farmakoterapia czy zalecana dotąd rehabilitacja nie przynoszą skutków. Mogą to być np. stabilizacja dysków kręgowych implantem, endoskopowe usunięcie przepukliny dysku, czy przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa. Te zabiegi stosuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym i są małoinwazyjne. Do rozległych i wykonywanych w sedacji, należą operacje dysków szyjnych czy lędźwiowych, obejmujące usunięcie zmian nowotworowych w obrębie kanału kręgowego, a także operacje złamań kości czaszki, usunięcia krwiaków wewnątrzczaszkowych czy operacje wodogłowia .
Po zabiegach i operacjach może zostać wdrożona zarówno rehabilitacja, jak i farmakoterapia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Molendowa,.dlaczego usuwasz niewygodne dla siebie komentarze? Przecież wszyscy wiemy że kiedyś w domu były czerwono od szturmówek.PZPR.a teraz od serduszek niemieckiej partii PO. Nie wstydź się.
Bążur
06:00, 2025-07-11
Eder zagra nową płytę na Rynku w Chrzanowie
Czy Maciej świeża siła doi publiczne pieniądze na swoje tzw występy?
Bążur
05:58, 2025-07-11
Życie Polaków i Żydów wzajemnie się przenikało
Dlaczego Przełom usuwa cytaty z Ewangelii wg św. Jana??????
Szok
01:12, 2025-07-11
Historia zamknięta na kłódkę. Mieszkańcy walczą
Bonjour, ja nie bredzę. Przypominam. I przy okazji apeluję w imieniu raportujących Pana posty Userów i własnym o kulturę dyskusji. Pana tu nikt nie wyzywa, nie obraża. Może nawet chciałby czasem z Panem podyskutować, ale w takim stylu się nie da. Dzielenie się opinią jest cenne, pod warunkiem, że nie rani się innych. Proszę się do tego stosować.
Alicja Molenda
00:45, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz