Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Lampy led z czujnikiem ruchu - zalety i zastosowania

04.10.2021 21:56 | 0 komentarzy | 356 odsłon | red

Materiał promocyjny

Energooszczędność, ostatnio tak popularna na świecie ma swoje zastosowania również jeżeli chodzi o źródła światła. Mowa o lampach led, które są nieporównywalnie bardziej oszczędne niż klasyczne lampy, jakie np. montujemy na zewnątrz naszych domów. Ogromną zaletą w przypadku lamp led są też nowoczesne rozwiązania, jak np. wmontowany czujnik ruchu. Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala zaoszczędzić. Poniżej dowiesz się na ten temat nieco więcej.
0
Lampy led z czujnikiem ruchu - zalety i zastosowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lampa led — czym jest

Jest to źródło światła oparte na diodach luminescencyjnych. Samym źródłem światła w takich lampach jest biała dioda luminescencyjna, która często składa się z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej oraz luminoforu. Niebieska dioda elektroluminescencyjna potrafi wyemitować światło o długości fali sięgającej nawet do 450 metrów. Luminofor, który jest umieszczony w obudowie, pobudzany jest do świecenia poprzez niebieskie światło.

Luminofor natomiast emituje światło żółtozielone, które po zmieszaniu ze światłem niebieskim emitowanym przez diodę elektroluminescencyjną daje światło białe. Kolor jest zależny od rodzaju luminoforu, dzięki czemu można uzyskać światło o różnej temperaturze barwnej.

Zalety lamp led

Do zalet na pewno trzeba zaliczyć trwałość lamp ledowych.  Na rynku można znaleźć nawet lampy o trwałości sięgającej 15 tysięcy godzin, czyli około 15 lat, w porównaniu do 2 lat żywotności zwykłych żarówek.

Kolejną zaletą jest niska cena eksploatacyjna takich lamp. Ponadto do zalet można również zaliczyć brak szkodliwego dla ludzkiego wzroku i skóry promieniowania UV, które jest charakterystyczne dla świetlówek kompaktowych zawierających rtęć.

Do zalet można jeszcze zaliczyć wysoki wskaźnik oddawania barw otoczenia wynoszący nawet 95 CRI (z ang. Colour Rendering Index), dzięki czemu świecą bardzo naturalnie, porównywalnie ze zwykłymi halogenowymi żarówkami oraz nie fałszują barw. Szerszy zakres napięć roboczych, większą sprawność, mniejsze nagrzewanie niż w przypadku klasycznego oświetlenia, możliwość uzyskania dowolnego koloru oświetlenia bez użycia barwnych filtrów.

Lampy led z czujnikiem ruchu również mają swoje zalety. Jako główną można wymienić zwiększenie bezpieczeństwa. Istnieją lampy led nie tylko z czujnikiem ruchu, ale również czujnikiem zmierzchu. Taka lampa działa w ten sposób, że po zapadnięciu zmroku automatycznie się włącza, a gdy wyczuje światło dzienne, wyłącza.  Lampy ze wbudowanym czujnikiem ruchu działają na podobnej zasadzie. Lampa włączy się, gdy wykryje ruch w polu, jakie obejmuje czujnik ruchu (w zależności od modelu jest to od kilku do kilkunastu metrów).

Dlaczego mowa o tym, że takie lampy zwiększają bezpieczeństwo? Odpowiedź jest dosyć prosta. Gdy na naszym terenie pojawi się nieproszony gość i czujnik wykryje ruch, lampa włączy się i to zapewne wystraszy intruza.

Energooszczędność lamp led

Warto o tym wspomnieć, bo lampy led są nad wyraz energooszczędne. Dodatkowo można zdecydować się na lampy z panelem solarnym, co jeszcze bardziej obniży koszty utrzymania takiego oświetlenia, wręcz można powiedzieć, że poniesiemy koszt jedynie podczas zakupu. Lampy led z panelem solarnym również można kupić w wielu rozmiarach oraz modelach, jak również ze wbudowanym czujnikiem ruchu i zmierzchu. Należy jednak wystrzegać się tanich modeli za przysłowiowe parę złotych, gdyż ich jakość i żywotność może pozostawiać dużo do życzenia.

Barwa światła — jak dobrać odpowiednią

Na opakowaniach produktów, można znaleźć informację na temat ilości Kelwinów, jakie emituje dany produkt. Kelwin jest to jednostka temperatury barwowej, w której określa się kolor światła. Im mniejsza wartość, tym światło cieplejsze, im wyższa, tym zimniejsze.

Każdy z rodzajów barw świateł, stosuje się z innym odbiorem. Zimne światło, które jest o dużej wartości Kelwinów, potrafi pobudzić nasz organizm do pracy. Stajemy się bardziej skupieni, efektywni. Co za tym idzie, żarówki o zimnej barwie światła często wykorzystywane są w biurach, fabrykach, gabinetach medycznych, gabinetach kosmetycznych itp. Natomiast ciepłe światło o temperaturze nieprzekraczającej 3300 K, pozwala odpocząć, zrelaksować się oraz nie męczy oczu, dlatego warto przy takim świetle poświęcać się lekturom. Lampy, które emitują ciepłą barwę światła stosuje się w bibliotekach, sypialniach, pokojach.

Zakres 0d 2200-3500 Kelwinów uznawany jest za ciepłą barwę światła. Barwa światła 2700-3000 Kelwinów uznawana jest za barwę najbardziej zbliżoną do światła naturalnego.

Zakres od 3500 Kelwinów do wyższych, uznawany jest za neutralną i zimną barwę światła.

Halogeny ledowe zewnętrzne

Lampy led często mogą mieć różnoraką postać. Mogą to być małe lampki oświetlające domowe drzwi, stojące lampy oświetlające podjazd czy nawet mogą być one lampami z panelem solarnym, które można umieścić np. na zewnętrznej domowej ścianie. Jednak warto skupić się na halogenach ledowych, często nazywanych inaczej jako naświetlacz zewnętrzny, naświetlacz led, reflektor led, czy lampa halogenowa. Lampa tego typu często emituje białe ciepłe światło. Halogen led jest urządzeniem często ze wbudowanym czujnikiem ruchu oraz zmierzchu, charakteryzuje się wysoką szczelnością i bardzo często mocnym światłem, które emituje.

Halogeny ledowe jako lampy zewnętrzne szczególnie poleca się stosować na garażach, podjazdach, czy po prostu innych miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na światło. Na rynku można znaleźć wiele modeli, których ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych i sięgają do kilkuset.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz nowoczesnej i energooszczędnej alternatywy dla klasycznego oświetlenia, nie podoba Ci się już Twoja stara lampa zewnętrzna i chcesz ją wymienić, sprawdź ofertę rynkową z lampami led. Możesz znaleźć modele ze wbudowanym czujnikiem ruchu i zmierzchu lub bez. Możesz również dobrać temperaturę światła taką, jaka będzie Ci najbardziej opowiadała, np. zimna barwa światła, lub biała ciepła barwa światła. Możliwości jest mnóstwo i to wszystko w nowoczesnej energooszczędnej formie.

Materiał promocyjny