Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jaką wybrać pamięć RAM do komputera? Podpowiadamy

19.04.2021 09:56 | 0 komentarzy | 558 odsłon | red

Materiał promocyjny

Pamięć RAM w komputerze w dużej mierze wpływa na jego wydajność. Zbyt mało RAM sprawia, że programy i aplikacje pracują wolniej lub często się zawieszają. Aby uniknąć problemów z nieefektywną pracą komputera, powinno się zamontować w nim odpowiednie kości pamięci. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze RAM.
0
Jaką wybrać pamięć RAM do komputera? Podpowiadamy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje pamięci RAM do komputera

 

Do starszego komputera można kupić pamięć RAM DDR DIMM i DDR2 DIMM, jednak są to generacje, które wyszły uż z powszechnego użytku. Dla mało wymagających użytkowników i obsługi prostych zadań wystarczające są DDR3, jednak przyszłościowo powinno się wybierać kości pamięci RAM DDR4. Jest to minimum, by za kilka lat nadal korzystać z komputera bez konieczności jego modyfikacji. Sprawdź ofertę www.komputronik.pl/category/437/pamiec-ram.html

 

Najwięcej komputerów spotykanych na rynku ma wbudowaną pamięć RAM DDR4, która wypiera niższą generację DDR3. Nowe układy współpracują z płytami głównymi z gniazdem procesora Intel LGA 1151 i AMD AM4. Standard DDR4 pracuje wydajniej, ma większą pojemność i zużywa mniej energii niż standard DDR3.

 

Dla najbardziej wymagających użytkowników odpowiednie są pamięci RAM DDR5. Za kilka lat ta generacja RAM stanie się powszechna, dlatego osoby, którym zależy na długim użytkowaniu jednego komputera, powinny przemyśleć wybór DDR5.

 

Jaka powinna być wielkość pamięci RAM?

 

W przypadku pamięci RAM można stosować zasadę, że im więcej, tym lepiej. Obecnie minimum wynosi 8 GB RAM, jeśli użytkownik chce bez żadnych problemów uruchamiać programy biurowe i multimedia oraz korzystać z przeglądarki internetowej. Optymalnym wyborem jest 16 GB RAM, jednak jeśli myśli się przyszłościowo, warto zainwestować w kości o wielkości 32 GB. Sprawdź pamięci RAM na www.komputronik.pl/search-filter/437/pamieci-ram-32gb

 

Prócz wielkości RAM liczy się prędkość taktowania. Pamięć RAM z taktowaniem 1600-2600 MHz to rekomendowany wybór do uniwersalnego komputera. Jeśli komputer ma służyć do gier, taktowanie powinno być szybsze, gdyż wpłynie na osiągi całej jednostki. Jednocześnie nie powinno się przepłacać za wyższą prędkość taktowania, jeśli płyta główna jest nieprzystosowana do obsługi takiej częstotliwości. Pamięć będzie w takiej sytuacji ograniczona do maksymalnej częstotliwości wspieranej przez płytę główną.

 

Opóźnienia pamięci RAM

 

Opóźnienia pamięci RAM są oznaczane za pomocą ciągu 4 cyfr, wymienionych po myślniku. Im niższe cyfry znajdują się w ciągu, tym lepiej dla użytkownika. Niskie wartości oznaczają, że opóźnienia pamięci są niewielkie, a komputer płynnie radzi sobie z obliczeniami.

 

Dedykowane pamięci RAM

 

Wybierając RAM, warto przyjrzeć się dedykowanym pamięciom. Kości rekomendowane przez producenta zostały dokładnie przetestowane w danym modelu komputera, co umożliwia dokładne określenie ich rzeczywistej wydajności. Co więcej, dedykowana pamięć zawsze jest kompatybilna z płytą główną, dzięki czemu unika się konieczności modernizowania posiadanego sprzętu. Problemów z nieprawidłowym doborem RAM do komputera uniknie się, gdy skorzysta się z rekomendacji producenta płyty głównej lub zaawansowanego konfiguratora online. Skonfiguruj komputer na www.komputronik.pl/advanced-configurator/

 

8 GB RAM czy 32 GB RAM?

 

Decyzja o zakupie RAM o określonej wielkości powinna opierać się przede wszystkim o sposób przyszłego użytkowania komputera. 8 GB RAM sprawdza się w przypadku prostych prac biurowych oglądania filmów w przeciętnej jakości i korzystania z Internetu. Sporadycznie można użyć takiej pamięci do gier - z jej pomocą uruchomi się starsze tytuły o niewysokich wymaganiach. Szukasz RAM 8 GB? Sprawdź ofertę www.komputronik.pl/search-filter/437/pamieci-ram-8gb

 

Pamięć RAM 32 GB zapewnia błyskawiczne działanie systemu operacyjnego i oprogramowania. RAM tej wielkości sprawdza się w przypadku zaawansowanych programów graficznych, w komputerach gamingowych oraz używanych przez profesjonalistów. Jeśli nie zamierza się grać w najnowsze gry, obrabiać zdjęć i renderować grafiki, bez przeszkód można zamontować w komputerze uniwersalny RAM 16 GB.

Materiał promocyjny