Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie

09.04.2021 18:00 | 0 komentarzy | 1 590 odsłona | red
Z plastikowych butelek powstają bluzy polarowe, ubrania narciarskie, plecaki, namioty i buty, a z aluminiowych puszek - np. rowery lub oprawki okularów. Dzięki segregacji w domach, odpady naprawdę dostają drugie życie, a nie zalegają na wysypiskach.
0
Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Dlaczego butelki po oleju nie segreguje się do żółtego pojemnika, ale można tam wyrzucić np. kupony-zdrapki?

Łatwo zapamiętać zasadę, że przedmioty, które mogłyby pobrudzić inne posegregowane już odpady, wyrzucamy do zwykłego kosza. Butelki po oleju nie da się w zupełności opróżnić, dlatego powinna trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Co do kuponów-zdrapek, są one pokryte folią, więc traktujemy je jak odpady wielomateriałowe (podobnie jak np. kartony po mleku i sokach) i wyrzucamy do żółtego kosza. Jak poznać czy papier jest powleczony folią? Wystarczy spróbować go rozerwać, jeśli będzie to trudne i zobaczymy warstwę folii, wyrzucamy do żółtego.

Czy wszystko, co jest plastikowe, może trafić do żółtego pojemnika?

Niestety nie. Możemy tam wyrzucić plastikowe opakowania po żywności, środkach czystości i kosmetykach. Ale już np. opakowania po nawozach, środkach ochrony roślin, farbach, lakierach, olejach np. samochodowych nie mogą się znaleźć w żółtym pojemniku. Podobnie jak opakowania po aerozolach czy styropian. Do żółtego pojemnika nie wyrzucamy też baterii, strzykawek i igieł, plastikowych zapalniczek czy artykułów piśmienniczych (długopisy, pisaki, flamastry). Dokładne wskazówki, jak prawidłowo segregować do żółtego pojemnika, znajdują się na grafice towarzyszącej temu materiałowi.

A co zrobić z plastikowymi zabawkami?

Żadnych plastikowych czy metalowych zabawek nie wyrzucamy do żółtego pojemnika! Te drobne, jak np. klocki, grzechotki, samochodziki, lalki wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niestety często są one wykonane z kilku rodzajów materiałów albo plastiku innego rodzaju niż ten stosowany w opakowaniach, co praktycznie uniemożliwia ich recykling. Z kolei większe zabawki (rowerki, wózki dla lalek, maskotki) można oddać do PSZOK lub wystawić podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Natomiast zabawki elektroniczne i takie, które działały na baterie traktujemy jak sprzęt elektroniczny, więc oddajemy je do PSZOK lub podczas zbiórki elektrośmieci.

Czy opakowania z plastiku mam umyć przed wyrzuceniem?

Nie, ponieważ zostaną one umyte na późniejszym etapie. Nie myjemy też opakowań metalowych i szklanych. W zupełności wystarczy jeśli dokładnie opróżnimy je z resztek zawartości, tak by nie zabrudzić innych odpadów zebranych już w żółtym pojemniku/worku i aby resztki pożywienia nie przyciągały robaków, ptaków czy innych zwierząt.

Po co zgniatać butelki, skoro i tak są później rozdrabniane?

Nie tylko plastikowe butelki, ale też puszki czy kartony (tetrapaki) należy zgniatać przed wyrzuceniem. Zajmą wtedy nawet 80 proc. mniej miejsca, więc rzadziej będziemy wynosić domowe śmieci oraz więcej zmieści się ich w zbiorczym pojemniku oraz śmieciarce, dzięki czemu ta ostatnia wykona mniej kursów, żeby odebrać wszystkie odpady. A mniej kursów to niższe koszty transportu ponoszone przez nas wszystkich. Analogicznie powinniśmy postępować z makulaturą zbieraną do niebieskiego pojemnika. Wszelkie pudełka, kartony, itp. zgniatajmy przed wyrzuceniem.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie