Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Sezon grypowy tuż, tuż... jakie leki na grypę wybrać?

05.11.2019 10:05 | 0 komentarzy | 1 600 odsłona | tech.farm. Anna Bawer

Materiał promocyjny

Straszak sezonu jesienno-zimowego naznaczony znamieniem epidemii – grypa. Szczyt zachorowań w naszym kraju przypada w okolicy stycznia, nie oznacza to jednak, że nie mamy szansy zachorować wcześniej. Jak i czy w ogóle możemy uchronić się przed zachorowaniem, a w razie kontaktu z wirusem jakie leki na grypę zastosować, by uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań?

0
Sezon grypowy tuż, tuż... jakie leki na grypę wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grypa czy przeziębienie – czy można je odróżnić?

Grypa to jedna z tych chorób, która atakuje znienacka i z siłą, która potrafi uziemić na kilka dobrych dni. Ból głowy, mięśni, stawów do tego gorączka, kaszel i katar powodujące uczucie rozbicia i bezsilności. Grypa w odróżnieniu od przeziębienia rozwija się szybko i gwałtownie – specjaliści nazywają ten epizod jako „ostry początek”. Przeziębienie przebiega wolniej, rozwija się 1-2 dni, a dolegliwości pojawiają się stopniowo – przy przeziębieniu dominującym symptomem jest katar. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosować odpowiednie leki na grypę i przeziębienie oraz postępować zgodnie z zaleceniami, tak by uchronić siebie przed powikłaniami, a resztę środowiska przed narażeniem na zakażenie. Niestety nie zawsze jest to tak proste i oczywiste, jakby mogło się wydawać...

Leki na grypę, które wybrać?

Pacjent zgłaszający się do lekarza z objawami grypopodobnymi, wraz z receptą na środki doraźnie niwelujące objawy choroby: Theraflu Total Grip, AntyGrypin Noc, Apap Ból i gorączka C plus, dostanie także zalecenie pod tytułem: „Odpoczynek i leżenie w łóżku”! Dla wielu osób pozostanie w domu koliduje z obowiązkami zawodowymi i tym samym ignoruje zalecenia specjalisty, z obawy przed problemami w pracy. Jest to postawa groźna zarówno dla samego chorego, jak i dla jego otoczenia – są to zachowania, które sprzyjają rozsiewaniu wirusa grypy i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się epidemii. Leki na grypę, które mogą pomóc w poprawie samopoczucia, zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym – nie należy stosować antybiotyków w leczeniu grypy! Często zalecane są preparaty działające kompleksowo – czyli na wiele symptomów na raz: Vicks AntiGrip Complex, Przeziębienie i grypa Polfa Łódź. Popularne jest także zażywanie zwiększonej dawki witaminy C oraz suplementacja calcium (Calcium musujące tabletki w folii, Calcium Hasco syrop). W przebiegu grypy – zwłaszcza z wysoką temperaturą, konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu o czym także nie wolno zapominać!

Szczepienie przeciw grypie czy leki na grypę – zapobiegać czy leczyć?

Jedną z metod, która ma uchronić społeczeństwo przed epidemią grypy jest wdrożenie szczepień przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę. Obecnie szczepienia przeciw grypie nie należą do listy szczepień obowiązkowych, a wśród preparatów dostępnych na rynku tylko jedna ze szczepionek objęta jest refundacją – przy spełnieniu kryterium wiekowego pacjenta, w tym przypadku 65. lat. Leki na grypę, które bez trudu nabędziemy w każdej aptece – wydawane są bez recepty, mają z założenia łagodzić objawy u osób, które już miały styczność z wirusem i zauważyły u siebie oznaki rozwijającej się choroby. Inaczej ma się sprawa ze szczepieniami, które zalecane są pacjentom na długo przed wzmożonym atakiem grypy. Szczepionki, które trafiają na rynek w danym sezonie grypowym, zawierają szczepy spokrewnione z tymi, które zostały już zidentyfikowane w poprzednich latach. W obecnym sezonie 2019/2020 wdrożono 4-walentne szczepionki zawierające antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami: A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09, A/Kansas/14/2017 (H3N2), B/Colorado/06/2017, B/Phuket/3073/2013. W aptekach możliwe jest nabycie szczepionki przeciw grypie w postaci ampułko-strzykawki (Vaxigrip Tetra, Influvac) oraz w postaci zawiesiny do nosa (donosowa szczepionka przeciw grypie Fluenz Tetra) – ta ostatnia wskazana jest dla dzieci i młodzieży. Pacjenci, którzy chcą się zaszczepić przeciw grypie, mają czas do grudnia – jak radzą specjaliści jest to ostatni dzwonek przed najbardziej wzmożonym atakiem choroby, której finał następuje zazwyczaj z początkiem nowego roku.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Materiał promocyjny