Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Leasing na firmowy samochód - co powinieneś wiedzieć?

24.10.2019 14:24 | 0 komentarzy | 1 539 odsłona | red

Materiał promocyjny

Planujesz zakup firmowego samochodu za pomocą leasingu? Chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, ale masz jeszcze wątpliwości? Sprawdź, jakie pytania najczęściej zadają osoby zainteresowane leasingiem?

0
Leasing na firmowy samochód - co powinieneś wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Leasing – na czym polega?

Choć leasing samochodowy jest popularnym sposobem nabywania, to wiele osób nie do końca wie, na czym ta metoda polega. To popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku ruchomości przeznaczonych do eksploatacji. Leasing jest umową zawieraną między właścicielem samochodu a jego przyszłym użytkownikiem. Porozumienie podpisuje się na określony wcześniej okres, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do dokonywania regularnych opłat leasingowych. W tym czasie może korzystać z pojazdu, a po zakończeniu umowy, wykupić go za kwotę pomniejszoną o wcześniejsze wpłaty.

Kto może korzystać z leasingu?

Do kogo banki kierują ofertę leasingu samochodowego? Z takiego rozwiązania może skorzystać praktycznie każdy. To produkt kierowany przede wszystkim do przedsiębiorców oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W takim przypadku mogą oni sobie pozwolić na zakup aut osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton. Ponadto po leasing mogą sięgnąć także rolnicy, spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego.

Co łatwiej uzyskać – kredyt czy leasing?

Dużą zaletą leasingu jest również jego dostępność. W momencie, gdy przedsiębiorca decyduje się na dodatkowe finansowanie w postaci kredytu, musi spełnić określone warunki stawiane przez bank. W przypadku małych przedsiębiorstw sprostanie takim wymogom może być dość problematyczne. Niektóre banki nie udzielają pożyczek podmiotom działającym krócej niż rok.

Gdy decydujemy się na leasing, liczą się przede wszystkim wyniki finansowe firmy. Bank sprawdzi, czy przedsiębiorca będzie w stanie sprostać warunkom zawartym w umowie. Przy składaniu wniosku niezbędne jest także okazanie dokumentów: poświadczenia tożsamości, zaświadczenia o numerze REGON i NIP, wpisu od ewidencji działalności gospodarczej.

Leasing – jakie koszty ponosi przedsiębiorca?

Wielu przedsiębiorców posiadających niewielkie działalności gospodarcze z ochotą sięga po leasing. To znacząco obniżenie kosztów w stosunku do innych rozwiązań jak np. kredytów. Wydatek związany z zakupem pojazdu jest rozłożony w czasie. Ponadto przedmiot leasingu wciąż wchodzi w skład majątku leasingodawcy. To oznacza, że po jego stronie leży obowiązek dokonywania opłat amortyzacyjnych. Użytkownik dokonuje opłat jedynie w bieżących kwestiach związanych z użytkowaniem pojazdu.

Czy można sprzedać samochód przed zakończeniem umowy?

Czy można sprzedać samochód nabyty w leasingu? Można, choć niekoniecznie jest to opłacalne rozwiązanie. By opłaty leasingowe stały się kosztem uzyskania przychodu, umowa między stronami musi trwać co najmniej 40% okresu amortyzacji pojazdu. W zależności od typu samochodu mogą to być 2-3 lata. Przedwczesna sprzedaż oznacza jednak konieczność wykupienia pojazdu. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest po prostu odstąpienie od mienia po zakończeniu umowy leasingowej.

Materiał promocyjny