Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy bezpiecznie jest brać pożyczkę na dowód?

24.10.2019 13:56 | 0 komentarzy | 1 225 odsłona | red

Materiał promocyjny

Szybka pożyczka na dowód to produkt szeroko znany wśród pożyczkobiorców. Mimo że banki i firmy pożyczkowe przykładają dużą wagę do weryfikacji danych klientów, również Ty powinieneś wykazać się ostrożnością. Dowiedz się, jak pożyczać na dowód zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

0
Czy bezpiecznie jest brać pożyczkę na dowód?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pożyczka na dowód, czyli minimum formalności

Dla pożyczek na dowód charakterystyczny jest brak formalności – wystarczą jedynie dane osobowe z dowodu. Dysponując nimi, pożyczkodawca może sprawdzić historię kredytową klienta w bazach informacji kredytowej i na tej podstawie podjąć decyzję kredytową. Dla konsumentów pilnie potrzebujących dodatkowych środków to niezwykle atrakcyjna oferta, bo proces odbywa się bez konieczności dostarczania zaświadczeń o zarobkach czy wyciągów z rachunków bankowych.

Jako pierwsze pożyczki na dowód zaczęły udzielać firmy pożyczkowe. W ich przypadku procedura udzielenia pożyczki odbywa się zdalnie – klient wnioskuje o środki (pożyczkę krótkoterminową lub pożyczkę ratalną) poprzez formularz kontaktowy zamieszczony na stronie pożyczkodawcy.

Zanim pożyczysz pieniądze

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych środków i zależy Ci na czasie, wybór firmy pożyczkowej może być dobrym rozwiązaniem. Upewnij się jednak, że podmiot, któremu masz zamiar przekazać swoje dane:

  • działa na rynku w sposób rzetelny. O wiarygodności pożyczkodawcy świadczyć może jego przynależność do PZIP (Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych). To organizacja branżowa zrzeszająca firmy pożyczkowe. Jeżeli firma do niej należy, możesz być pewien, że działa w sposób legalny i stosuje wysokie standardy;
  • korzysta z protokołu https. To protokół wykorzystywany do przesyłania informacji w internecie, którego celem jest szyfrowanie przekazywanych danych. Aby sprawdzić, czy firma z niego korzysta, wystarczy poszukać w oknie przeglądarki ikony kłódki i sprawdzić, czy połączenie zostało określone jako bezpieczne;
  • nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF. Na liście znajdują się podmioty z branży finansowej, wobec których Komisja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wykaz podmiotów umieszczonych na liście jest dostępny na stronie internetowej KNF (knf.gov.pl).

Masz wątpliwości co do rzetelności firmy pożyczkowej? Zrezygnuj. PZIP zrzesza ok. 80 pożyczkodawców. Wybór jest zatem spory i nie musisz korzystać z ofert wzbudzających podejrzenia.

Jak znaleźć uczciwego pożyczkodawcę?

Przy wyborze pożyczkodawcy wielu klientów zwraca uwagę przede wszystkim na koszty, maksymalną kwotę, jaką pożyczy pożyczkodawca i szybkość wypłaty środków. Osoby zadłużone lub z negatywną historią kredytową mogą do tej listy dodać również sprawdzenie listy baz informacji gospodarczych, z którymi pożyczkodawca współpracuje. Aby szybko porównać dostępne oferty, konsumenci słusznie korzystają z rankingów pożyczkodawców. W ten sposób można znaleźć nie tylko najkorzystniejszą propozycję, ale również upewnić się, że przekazywane dane osobowe będą bezpieczne.

W zestawieniu pożyczek na dowód osobisty, które znajduje się na stronie www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-na-dowod/, uwzględnieni zostali wyłącznie wiarygodni pożyczkodawcy. To firmy należące do PZIP, cieszące się dobrą renomą wśród klientów i sprawdzone pod względem oferowanych warunków – możesz być pewien, że po przyznaniu Ci pożyczki, środki zostaną wypłacone na wskazany w formularzu rachunek bankowy w ciągu 15 minut.

Chroń swoje dane – sprawdź, co jeszcze możesz zrobić

Do kradzieży tożsamości dochodzi coraz częściej. Jeżeli nie chcesz, aby spotkało to Ciebie, pamiętaj o zasadach bezpiecznego pożyczania. Dodatkowo możesz włączyć ochronę przed wyłudzeniami. Taką opcję proponuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Gdy pożyczkodawca będzie pytał o Twoje dane osobowe, otrzymasz stosowne powiadomienie – będziesz mógł natychmiast zareagować, jeżeli nie składałeś wniosku o pożyczkę.

Alternatywą dla wyżej opisanej usługi jest samodzielne sprawdzanie swojej historii kredytowej w BIK. Występując o bezpłatny raport (aktualnie określany jako „kopia danych”), szybko sprawdzić, czy ktoś nie wziął pożyczki czy kredytu na Twoje dane osobowe. Co ważne, kopia danych jest bezpłatna raz na 6 miesięcy. Wnioskować możesz o nią na kilka sposobów, np. składając wniosek poprzez osobiste konto na Portalu BIK.

Materiał promocyjny