Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Warto spłacić zaległość do końca listopada albo złożyć wniosek o raty

20.11.2020 11:00 | 0 komentarzy | 1 992 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Tak przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zapewnia, że umowa i jej realizacja, czyli spłata długu w ratach, sprawi, że nie będzie on narastał w zastraszającym tempie.
0
Warto spłacić zaległość do końca listopada albo złożyć wniosek o raty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Przedsiębiorcy, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) sukcesywnie otrzymują elektroniczną informację o zaległościach składkowych. Ci, którzy nie mają PUE, dostaną informację tradycyjną pocztą.

- Przypominamy zadłużonym o obowiązku terminowego opłacania składek i ulgach, z jakich można skorzystać, aby spłacić należności. Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Przekazaliśmy w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 roku. Do podanej kwoty trzeba doliczyć odsetki za zwłokę - informuje Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Jak tłumaczy, odsetki można obliczyć za pomocą kalkulatora odsetkowego, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS w zakładce „Firmy". Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do wysokości należności podanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń na PUE, w panelu płatnika, w zakładce „Salda bieżące".

Dodaje dalej, że niewielkie zaległości mogą być spłacone z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów, płatnik może wystąpić o raty.

- Nasi doradcy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów. Numery telefonów do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce „Firmy". Warto spłacić zaległość do końca listopada 2020 r. albo złożyć wniosek o raty. Realizacja zawartego z ZUS układu ratalnego ograniczy narastanie długu i pozwoli uniknąć egzekucji - zapewnia Szaniawska.