Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Jedziesz za granicę? To sprawdź, czy twój dowód nie został przypadkiem unieważniony

13.11.2020 19:57 | 1 komentarz | 3 969 odsłony | Alicja Molenda
Taka sytuacja przytrafiła się 60-latce podróżującej z Balic do Szkocji. Jak do tego doszło?
1
Jedziesz za granicę? To sprawdź, czy twój dowód nie został przypadkiem unieważniony
Do przekraczania granicy potrzebny jest ważny dokument Fot. Straż Graniczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Mimo epidemii, niektóre podróże zagraniczne są konieczne. Dlatego też, planując ważny dla nas wyjazd, warto sprawdzić datę ważności dowodu osobistego, ale także to, czy dokument nie został unieważniony.

W tym tygodniu funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wylot do Edynburga w Szkocji obywatelce RP. 60-latka przedstawiła do kontroli dowód osobisty, który został unieważniony administracyjnie przez organ wydający, w związku ze zgłoszoną utratą.

Polka nie posiadała przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, dlatego nie zezwolono jej na wyjazd z kraju oraz odebrano dowód osobisty. Kobieta została poinformowana o konieczności wyrobienia nowego dokumentu. Odebrany dowód osobisty zostanie odesłany do organu wydającego - informuje Justyna Drożdż ze Straży Granicznej.

Pamiętajmy!

W sytuacji stwierdzenia podczas kontroli granicznej braku ważnego dowodu osobistego, możliwe jest opuszczenie strefy Schengen na podstawie ważnego paszportu.

Zatrzymywanie przez funkcjonariuszy unieważnionego dowodu osobistego, może mieć miejsce nie tylko podczas przekraczania granicy, ale też w trakcie legitymowania, czy kontroli ruchu drogowego.

Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto się więc upewnić czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony podpowiada Justyna Drożdż ze Straży Graniczneje

Osoby, które planują w najbliższym czasie podróż za granicę, zachęcamy do zapoznania się z informacjami publikowanymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnych warunkach wjazdu do poszczególnych państw: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych