Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Operacja "kubły na bioodpady" za 3,5 mln zł w zawieszeniu

05.10.2019 20:00 | 7 komentarzy | 4 068 odsłony | Alicja Molenda

Według obliczeń związku śmieciowego, na odpady organiczne w Trzebini, Chrzanowie i Libiążu potrzeba ponad 18 tysięcy kubłów. W sąsiednim Jaworznie już je rozwożą. U nas, nie wiadomo wciąż kto i kiedy je kupi?

7
Operacja "kubły na bioodpady" za 3,5 mln zł w zawieszeniu
Czy estetyczne boksy na śmieci na osiedlach pomieszczą nowe 1100-litrowe kubły na bioodpady?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W domach jednorodzinnych mają być kubły 120-litrowe. Związek i zarządcy budynków wielorodzinnych mają natomiast odmienne zdania na temat koniecznej pojemności kubłów potrzebnych na bioodpady na osiedlach.

Teresa Jarczyk, radna z Trzebini, podobnie jak zarząd spółdzielni, jest przekonana, że mieszkańcy bloków produkują nie więcej jak 3 litry bioodpadów na tydzień, a nie 10 jak oszacował związek, i że w związku z tym na osiedlach nie potrzeba 1100-litrowych pojemników na ten odpad, co zakładano w nieudanych jak dotąd  przetargach na wywóz odpadów. Podczas sesji radna  przypomniała, że trawę wywożą stamtąd firmy odpowiedzialne za jej koszenie i nie potrzeba dla nią miejsca w kubłach na bioodpady. Ten zawyżony szacunek, zdaniem Teresy Jarczyk, na pewno ma wpływ na cenę wywozu śmieci, bo wykonawca tej usługi musi takie kubły kupić. Może też być problem ze zmieszczeniem nowych pojemników w osiedlowych boksach na śmieci.

Reprezentant Trzebini w zarządzie związku, Waldemar Wszołek, dwa tygodnie temu obiecał radnej Jarczyk, że postulat zarządców nieruchomości wielomieszkaniowych dotyczący bioodpadów przekaże, ale nie wiadomo, czy to zrobił i z jakim skutkiem. Zarządcy od dawna twierdzą, że związek ich po prostu nie słucha. I są tym zniesmaczeni, bo mieszkańcy budynków wielorodzinnych to przecież 42% jego klientów!

Mały, 120-litrowy kubeł na bioodpady kosztuje 170 zł, duży 1100-litrowy - 1200 zł.

Pojemniki na bioodpady, które trzeba kupić dla wszystkich nieruchomości obsługiwanych przez związek śmieciowy Chrzanowa, Trzebini i Libiąża wg dotychczasowych specyfikacji przetargowych mają kosztować 3.583.680 zł. Ma ich być 18.814. W tym:

18.304 szt. 120-litrowych   (koszt 3.111.680 zł)

140  szt.  240-litrowych  (koszt 28.000 zł)

370 szt. 1100-litrowych (koszt 444.000 zł)

Czy obliczyliście już państwo, ile produkujecie bioodpadów na tydzień i jaki kubel byłby wam na nie potrzebny? Kubły mają być opróżniane raz na dwa tygodnie w domach jednorodzinnych i raz w tygodniu na osiedlach (zimą rzadziej). Na razie nie ma jednak pewności co do tej częstotliwości, bo wobec problemów z rozstrzygnięciem przetargu na wywóz odpadów w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu, warunki tego zamówienia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wygląda na to, że w śmieciowym temacie znów jesteśmy daleko w lesie, o edukacji już nie wspomnę, a przecież mieliśmy być liderami...

Bioodpady to: resztki jedzenia (bez kości), resztki owoców, warzyw, skorupki  jaj, obierki, trawa, liście, kwiaty, trociny, rozdrobnione głęzie, fusy od kawy i herbaty.