Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Węzły cieplne - szerokie spektrum zastosowania w budownictwie

28.03.2014 14:08 | 0 komentarzy | 5 243 odsłon | red
W budownictwie mieszkaniowym coraz częściej poszukuje się rozwiązań pozwalających na niezawodne funkcjonowanie instalacji przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacyjnych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W budownictwie mieszkaniowym coraz częściej poszukuje się rozwiązań pozwalających na niezawodne funkcjonowanie instalacji przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacyjnych.

Zaawansowana technologia wymiany ciepła pozwala na skonstruowanie węzłów pozwalających na efektywne przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie ciepłem instalacji c.o. Węzły cieplne można stosować zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym.

Istnieją węzły grzewcze o różnej mocy. Węzły o mocy do 50 kW posiadają elektroniczną regulację temperatury ogrzewania oraz c.w.u. Charakteryzują się one wyjątkowo małymi gabarytami oraz łatwym, szybkim montażem. Jedną z opcji jest jednofunkcyjny węzeł centralnego ogrzewania, który może być przyłączony bezpośrednio do wysokoparametrowej sieci cieplnej. Sterowanie tego węzła może się odbywać za pomocą automatyki dwupołożeniowej lub pogodowej.

Inną wersją jest dwufunkcyjny węzeł grzewczy centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z priorytetem grzewczym. Można przyłączyć go bezpośrednio do sieci cieplnej i posiada - podobnie jak węzeł jednofunkcyjny - sterowanie za pomocą automatyki dwupołożeniowej albo pogodowej.

Dwufunkcyjny węzeł grzewczy c.o. może też występować w wersji z ładowaniem zasobnika po stronie wtórnej.

Wszystkie wymienione powyżej węzły cieplne mogą posiadać moc 26 kW lub 50 kW.

W przypadku zapotrzebowania na wyższą moc, stosowane są węzły cieplne o mocy od 70 kW do 500 kW. Cechują je stosunkowo małe gabaryty oraz nieskomplikowany i szybki montaż. Węzły te mogą współpracować z warstwowym zbiornikiem buforowym. Posiadają dość krótki czas reakcji na sygnał wychodzący z urządzeń automatyki sterującej. W tym przypadku możliwa jest pogodowa regulacja temperatury, jak również zabudowa na ramie. Kolejną zaletą jest możliwość dokonania pomiaru zużytego ciepła.

Wśród węzłów o większej mocy wyróżniamy jednofunkcyjne i jednowymiennikowe węzły grzewcze c.o., sterowane przez automatykę pogodową. Niektóre z nich mogą współpracować z logotermami.

Innymi odmianami tych węzłów są: dwufunkcyjny węzeł grzewczy z priorytetem c.w.u., sterowany za pomocą automatyki pogodowej oraz jednofunkcyjny i jednowymiennikowy węzeł przeznaczony głównie do współpracy z zasobnikami buforowymi i logotermami.

Różnorodne opcje węzłów cieplnych w wielu konfiguracjach stwarzają duży wachlarz możliwości dla współczesnego budownictwa.

(z)