Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Wioska pod Skałą – pasja tworzenia

14.07.2014 12:10 | 0 komentarzy | 272 332 odsłony | red
Ideą miejscowości tematycznej, jest tworzenie nowej rzeczywistości w oparciu o ciekawy temat przewodni poprzez integrację i aktywizacje mieszkańców. Efektem współpracy mieszkańców: rękodzielników, artystów, twórców ludowych, miejscowych pasjonatów oraz lokalnych społeczników jest oferta turystyczna oparta na dziedzictwie kulturowym, historycznym i przyrodniczym Bolęcina.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ideą miejscowości tematycznej, jest tworzenie nowej rzeczywistości w oparciu o ciekawy temat przewodni poprzez integrację i aktywizacje mieszkańców. Efektem współpracy mieszkańców: rękodzielników, artystów, twórców ludowych, miejscowych pasjonatów oraz lokalnych społeczników jest oferta turystyczna oparta na dziedzictwie kulturowym, historycznym i przyrodniczym Bolęcina.

Miejscowość tematyczna, która od ponad roku powstaje w Bolęcinie, ma być miejscem, gdzie będzie realizowana oferta wpisująca się w modny obecnie nurt określany mianem turystyki emocji. Turystyka emocji to taka forma poznawania świata, z której korzystamy, gdy chcemy przeżyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Doświadczamy tego, gdy możemy poczuć klimat miejsca, które odwiedzamy, dotknąć jego przeszłości, spróbować lokalnych potraw czy zachwycić się niespotykanym w innych regionach rękodziełem. Marzeniem osób tworzących miejscowość tematyczną w Bolęcinie jest aby stała się ona przestrzenią niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy i wartościowego poznawania świata.

Wioska pod Skałą – historyczno – geologiczne inspiracje
Tematem przewodnim miejscowości tematycznej w Bolęcinie są skały i kamienie oraz związane z nimi wierzenia, baśnie, legendy, przesądy, a także ich właściwości magiczne i lecznicze. Wybranie tematu wiąże się z obecnością na terenie wsi Skałki Triasowej będącej pomnikiem przyrody nieożywionej o unikatowym charakterze. Ale nie tylko! Skały to nieczynny kamieniołom wapienia muszlowego, leśne wykopaliska jurajskich skamielin, zabytkowe ogrodzenie z dolomitu diploporowego, skalne ogrody, kamienne studnie, podmurówki, kapliczki i krzyże. Skały i ich tajemnice są również obecne w bolęckich legendach: o Najświętszej Maryi Pannie przenoszącej kamienie, o zapadającej się Skałce wyznaczającej koniec świata, o wędrujących kamieniach, czy o skalnym strażniku otwierającym przejście do podziemnego świata.

Tematyczne Świętowanie, czyli URODZINY SKAŁKI TRIASOWEJ w Bolęcinie
20 lipca 2014 r. na Gliniaku w Bolęcinie odbędzie się impreza tematyczna mająca na celu zaprezentowanie oraz promowanie propozycji przygotowanych w WIOSCE POD SKAŁĄ.
Program zabawy obejmuje:
XIX Dni Bolęcina oraz impreza tematyczna w Wiosce pod Skałą
Urodziny Skałki Triasowej
bawimy się na terenie Akwenu „Gliniak” w Bolęcinie

Sobota, 19 lipca 2014 r.
17.00 - 19.00 - Gry i zabawy dla dzieci
„Dzieci dzieciom” – występ zespołu folklorystycznego „Krakowiaczek”
Dolina uśmiechu – zabawy z animatorami
19.00 – 2.00 Zabawa taneczna

Niedziela, 20 lipca 2014r.
14.00 - 16.30 - Parada urodzinowa na Skałkę Triasową ( wyjście spod remizy OSP i powrót nad Akwen „Gliniak”)
16.30 - 20.00 – Koncert urodzinowy „Życzenia dla Skałki”, wystąpią zespoły: „Bolęcinianie”, „Tajna Lista”, pokaz pojedynku i warsztaty rycerskie prowadzone przez Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej, atrakcja dla łasuchów czyli tort urodzinowy dla Gości Skałki Triasowej, Plenerowa Galeria Rękodzieła w Wiosce pod Skałą – możliwość poznania twórczości lokalnych artystów, Smaki Wioski pod Skałą – degustacja lokalnych pyszności, Skalny Zakątek – spotkanie z bolęckimi skałami i ich tajemnicami, ponadto w programie Warsztaty Skałkowe dla dużych i małych: kolorowe skamieniałości czyli bolęckie amonity, prehistoryczne muszlowe naszyjniki oraz „skalne amulety”, malowanie okazów fauny i flory z okolic Skałki Triasowej, zabawy plenerowe z animatorami - Skalna Kraina oraz Jurajska Plaża - raj dla małych paleontologów.
20.00 - 22.00 - zabawa taneczna
21.30 - pradawny rytuał skalnej magii – TEATR OGNIA O-PAL
Organizatorzy: Bolęcin. Wioska pod Skałą, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Sołtys i Rada Sołecka w Bolęcinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Bolęcinie, Zespół Folklorystyczny „Bolęcinianie”, Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów nr 8 w Bolęcinie, OSP w Bolęcinie, Stowarzyszenie Sympatyków Bolęcina "Skałka Triasowa", Park Linowy „Skrzatolandia”

Wioska pod Skałą – plany, wizje i marzenia
W ramach oferty przygotowanej w” Wiosce pod Skałą” będzie można skorzystać z:
- zabaw i gier plenerowych m.in. „Przepowiednia Wróżbity Bolęty” , „Geologiczni Detektywi”, „Dzień w Epoce Kamienia Łupanego”, „Podróż w czasie – przystanek w Triasie”
- zajęciach edukacyjnych m.in. „Opowieści Bolęckiej Skałki” – przeszłość geologiczna wsi Bolęcin „W krainie amonitów” - o powstawaniu skamieniałości, „Świat zaklęty w kamieniu” – baśnie i legendy o kamieniach i skałach, „Tajemnice kamieni” – wierzenia związane z kamieniami, magiczne i lecznicze właściwości kamieni.
Atrakcję będzie stanowił Skalny Zakątek – miejsce , w którym będą zgromadzone będą przykłady skał i minerałów z terenu Małopolski. Projekt jest obecnie w trakcie realizacji.
- tematycznych wycieczek z przewodnikiem m.in. Szlak historii wsi Bolęcin, Kamienna architektura w Bolęcinie,
- warsztatach m.in. odlewu gipsowego, biżuterii prehistorycznej - naszyjniki, amulety, zapinki, biżuteria, której tworzywem są kamienie; wyrobów z gliny, mozaiki kamiennej, malowania na różnych powierzchniach: gipsie, kamieniu, szkle, tkaninie,
- warsztatach wikliniarskich realizowanych w Wiklinowej Osadzie
- questów: „Wspomnienia bolęckiego mundurka” – o historii szkolnictwa w Bolęcinie, „Leśne Tajemnice” – miejsca, o których mieszkańcy wsi mówią szeptem

„Wioska pod Skałą” przygotowała również ofertę kulinarną, opierającą się na umiejętnościach i doświadczeniach gospodyń z Bolęcina.

Propozycje potraw są również inspirowane historią i tradycją naszej wsi. Na gości czeka smak:
- bolęckich podpłomyków z dodatkami suszonych ziół oraz prażonych ziaren i orzechów
- ciastek „Podskalaczków”, w kształcie amonitów z półkruchego ciasta, o różnych smakach
- bolęckiego przysmaku z kociołka , potrawy przygotowywanej na bazie mięsa, warzyw i dużej ilości ziół
- nalewki Bolęty, napoju ,w którym zaklęty jest smak historii Bolęcina
Średniowieczne inspiracje w „Wiosce pod Skałą”
W „Wiosce pod Skałą” w ramach warsztatów zostały uszyte ubiory nawiązujące do czasów średniowiecza. Wtedy to po raz pierwszy pojawia się historyczna wiadomość potwierdzająca istnienie naszej miejscowości. Ubiory to proste tuniki wykonane w lnu w barwach ziemi. Obejmują stroje męskie, damskie i dziecięce. Część z nich ozdobiona jest haftami i naszyciami wykonanymi ze skóry, inne mają motywy zdobnicze wykonane ze sznurka oraz drewnianych koralików.
Na terenie akwenu „Gliniak” powstaje osada , której tworzywem jest wiklina. W przyszłości ma być miejscem zabaw plenerowych, gdzie będzie można spotkać się z bolęcką historią i legendą.
(zew)