Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Król Polski obchodził urodziny na ziemi chrzanowskiej

06.01.2020 13:00 | 4 komentarze | 5 649 odsłon | Michał Koryczan

Ponad trzysta lat temu Jan III Sobieski, jeden z najwybitniejszych polskich monarchów gościł na naszym terenie.

4
Król Polski obchodził urodziny na ziemi chrzanowskiej
Obelisk znajdujący się przy deptaku w Babicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzisiaj obchodzimy święto Trzech Króli. Nie będzie tu jednak mowy o Kacprze, Melchiorze czy Baltazarze, ale o polskim władcy - Janie III Sobieskim.

O wiedeńskiej odsieczy, wielkim triumfie wojsk dowodzonych przez tego króla nad potęgą turecką pod Wiedniem 12 września 1683 r., czy słynnej polskiej husarii słyszał chyba każdy.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Jan III Sobieski, idąc z Krakowa naprzeciw armii Imperium Osmańskiego i prowadząc 27 tys. żołnierzy, zatrzymał się na zamku Lipowiec.

Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona w sieni przejazdowej prowadzącej na dziedziniec zamku, wmurowana dla uczczenia trzechsetnej rocznicy tego wydarzenia, które miało miejsce 17 sierpnia 1683 r. Co ciekawe monarcha w tym dniu obchodził 54. urodziny.

O tamtym wydarzeniu wydarzenie przypomina także obelisk, postawiony w 2013 roku przy babickim deptaku (ul. Parkowa).

Ponoć część wojsk króla Jana III Sobieskiego miało w 1683 r. stacjonować także w Zagórzu. Na terenie tamtejszego ośrodka sportowego możemy zobaczyć drewnianą rzeźbę ukazującą postać polskiego monarchy.

Gdy król wracał już spod Wiednia zawitał do Tenczynka. Tam miał okazję spróbować miejscowego piwa. Na pamiątkę jego pobytu mieszkańcy ufundowali w 1933 r. pamiątkową tablicę, którą można zobaczyć na budynku istniejącego do dziś browaru.