Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Zmieniali czas na polecenie ministra uzbrojenia III Rzeszy

02.01.2019 15:01 | 0 komentarzy | 1 683 odsłona | red

W okresie niemieckiej okupacji część ziemi chrzanowskiej została przyłączona do Rzeszy. Mieszkańcom tych terenów o konieczności zmiany czasu na zimowy przypominał w październiku 1942 roku „Dziennik Ogłoszeń dla Ludności Polskiej Powiatu: Bendsburg, Bielitz, Blachstädt, Ilkenau, Krenau, Saybusch, Sosnowitz, Warthenau".

0
Zmieniali czas na polecenie ministra uzbrojenia III Rzeszy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Chrzanowie, czyli wtedy Krenau, osoby, które sięgnęły po to czasopismo mogły się dowiedzieć, że 2 listopada 1942 roku należało o godzinie 3 rano cofnąć zegar o godzinę. Powrót do czasu letniego miał nastąpić 29 marca 1943 roku. Autor notatki konieczność zmiany czasu uzasadniał koniecznością oszczędzania energii dla obrony Rzeszy. Albert Speer, na którego rozkaz zmieniano czas, nie wiedział jeszcze, że tocząca się pod Stalingradem bitwa przemieni się za kilka miesięcy w ogromną klęskę Niemiec i żadna zmiana czasu nic już nie pomoże.

Duża część ostatniej strony tego numeru ,,Dziennika" poświęcona była właśnie na relację ze Stalingradu. Pisano o zdobyciu fabryki ,,Czerwony Październik" i stałym bombardowaniu rosyjskich pozycji. Sromotnej porażki nic jeszcze nie zapowiadało, więc zmiana czasu mogła zajmować pierwszą stronę, a komunikat wojenny mieścić się na ostatniej.

25 września 1943 roku ten sam „Dziennik Ogłoszeń dla Ludności Polskiej Powiatu: Bendsburg, Bielitz, Blachstädt, Ilkenau, Krenau, Saybusch, Sosnowitz, Warthenau" w numerze 76. donosił, że zmiana czasu na zimowy ma tym razem nastąpić 4 października 1943 roku. Redakcja pisma uznała, że wyjaśnianie powodów operacji z zegarami nie jest już potrzebne i cała notatka zajmowała ledwie kilka wierszy na ostatniej stronie. Obok informacji znalazł się portret esesmana Otto Skorzenego, który nieco wcześniej uwolnił z niewoli Mussoliniego.

Pierwsza strona tego numeru gazety miała do przekazania znacznie ważniejsze treści. Znalazł się tam artykuł ,,Zakleszczony drążek sterowniczy. Ostatnia brytyjska obłuda w sprawie zgonu gen. Sikorskiego". Choć od jego śmierci w katastrofie lotniczej minęły prawie trzy miesiące, temat nadal był ważny, bo wzbudzenie nieufności do aliantów miało wielką wagę propagandową.
Ostatni numer „Dziennika Ogłoszeń dla Ludności Polskiej Powiatu: Bendsburg, Bielitz, Blachstädt, Ilkenau, Krenau, Saybusch, Sosnowitz, Warthenau" ukazał się 17 stycznia 1945 roku.
(LS)
Przełom nr 46 (1371) 21.11.2018