Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powstanie krakowskie w Chrzanowie i Jaworznie

11.02.2024 10:00 | 0 komentarzy | 3 305 odsłony | Alicja Molenda
Wśród planowanych na ten rok 124 wydarzeń przybliżajacych historię naszego kraju, jest bardzo ciekawy projekt muzeum z Jaworzna
0
Powstanie krakowskie w Chrzanowie i Jaworznie
Festiwal „Niepodlegla na Krakowskim Przedmieściu” 11.11.23. Fot. T. Tołłoczko/BN
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program Dotacyjny „Niepodległa" przewiduje dofinansowanie projektów pielęgnujących pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, począwszy od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów. Wydarzenia z lat 1768-1989 to fundament łączącej nas tożsamości narodowej. Poprzez wspólny wysiłek militarny, polityczny, kulturalny, gospodarczy i społeczny Polek i Polaków żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce. Skierowany do szerokiego grona odbiorców Program Dotacyjny „Niepodległa" wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym i edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnych i rodzinnych, których zbiór tworzy historię narodową.

8 lutego 2024 ogłoszono wyniki naboru na 2024. Do programu wpłynęło 951 wniosków, w tym samorządowe instytucje kultury złożyły 423 wnioski, a organizacje pozarządowe 528 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 125 wnioskodawców - 65 samorządowych instytucji kultury i 60 organizacji pozarządowych. Łączna kwota zarezerwowana na realizację projektów wyniosła 6 milionów złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Projekty mają być zrealizowane do 20 listopada 2024.

Jeden z najwyżej ocenionych projektów - Powstanie krakowskie 1846 r. w Jaworznie i Chrzanowie - złożyło Muzeum Miasta Jaworzna.

Projekt „Powstanie krakowskie 1846 r. w Jaworznie i Chrzanowie" obejmuje organizację plenerowej wystawy poświęconej jednemu z najmniej znanych powstań narodowych - powstaniu krakowskiemu z 1846 r. Wystawa Muzeum Miasta Jaworzna będzie prezentowana na Rynkach w Jaworznie i Chrzanowie. Więcej o historiach wydarzeń i bohaterów będzie można przeczytać w katalogu. Ekspozycjom towarzyszyć będą gry miejskie (stworzone przez uczestników warsztatów), historyczne rajdy rowerowe, warsztaty kreatywne i wielkoformatowa gra planszowa.

O powstaniu krakowskim

Wśród tegorocznych beneficjentów jest też chrzanowska biblioteka. Otrzymała dotację na projekt pod nazwą "Marszałek Piłsudski - droga do wolności".