Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

15.04.2021 15:30 | 27 komentarzy | 8 010 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Samorządy z powiatu chrzanowskiego nie są zainteresowane wprowadzeniem lokalnych przepisów.
27
NIE dla uchwał antysmogowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwają prace nad wprowadzeniem uchwał antysmogowych w niektórych gminach Małopolski. Miałyby one potwierdzać, a czasami i zaostrzać przepisy, które już obowiązują w całym województwie. Przykładem takich wcześniejszych restrykcji dotyczących pieców i paliw stałych jest Kraków, który zakazał palenia węglem czy drewnem.

Wśród gmin zainteresowanych wdrożeniem lokalnych uchwał antysmogowych są Oświęcim czy Skawina. W tym kierunku zmierza też burmistrz Krzeszowic.

A dlaczego nie ma w tym gronie gmin powiatu chrzanowskiego? Zapytaliśmy burmistrzów Libiąża, Chrzanowa, Trzebini oraz wójta Babic.


Jacek Latko, burmistrz Libiąża
Jak zwiążemy się terminami podejmując taką uchwałę, to będzie problem.
Jeśli za taką uchwałą poszłyby pieniądze na wymianę starych źródeł ciepła, to i owszem, można ją podejmować, ale tak się nie dzieje. Pieniędzy nie ma.

Pojawiają się wprawdzie jakieś programy typu Czyste powietrze, z których można pozyskać dotację na wymianę kotła, ale umówmy się, nie jest to wielka pomoc, szczególnie dla uboższych mieszkańców.
Co więcej, mieliśmy w gminnym budżecie 1,8 mln zł na ochronę środowiska i z tej puli mogliśmy oferować dodatkowe pieniądze na wymianę kotłów, ale je zabrano. Zabrano, by zasilić Wody Polskie. Sytuacja zrobiła się trudna.

Podejmiemy więc uchwałę, zobowiążemy się, że nasi mieszkańcy wymienią stare kotły w krótszym terminie, nie wywiążemy się, bo nie mamy pieniądze na dotacje i jeszcze ktoś mi jakąś karę nałoży za niedotrzymanie terminów. Nie wiadomo przecież co wymyślą.


Radosław Warzecha, wójt Babic
My nie jesteśmy przeciw takiej inicjatywie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. To widać już w tych istniejących zapisach antysmogowych. Gdy np. pojawia się jakaś interwencja, że ktoś kopci, to w którym momencie mamy zareagować? Wpis, że w ciągu 12 godzin jest abstrakcyjny. Jak mamy zareagować i dotrzymać terminu, jeśli zgłoszenia dokonano o 14 w piątek. Przecież urząd nie pracuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
To nie chodzi o to, by pomachać uchwałą i powiedzieć „mamy ją". Działania antysmogowe są potrzebne, ale realne, uwzględniające sytuacje gmin, które są przecież różne.

Przypomnę, że gdy gmina przystąpiła do programu ograniczenia niskiej emisji w koncepcji marszałkowskiej pojawiły się zapisy, o tym, że aby otrzymać dofinansowanie na wymianę źródła energii należało wykonać audyt termomodernizacyjny budynku. Paradoksalnie okazało się więc, że aby dostać 5 czy 6 tysięcy dofinansowania na wymianę źródła energii, trzeba było przeprowadzić modernizację domu za 70 tys. zł. Podsumowując, idea jak najbardziej, ale nie jestem zwolennikiem podejmowania uchwały, która bedzie jedynie wydmuszką. Za takimi inicjatywami muszą iść pieniądze.

Jarosław Okoczyk, burmistrz Trzebini
- Już województwo ma wprowadzone chyba najbardziej restrykcyjne zasady w Polsce. Normy i terminy są wyśrubowane. Nie widzę powodu, by je jeszcze bardziej zaostrzać.
Wołałbym zaapelować do państwa, byśmy więcej pieniędzy przeznaczali na zastępowanie tradycyjnych źródeł ciepła na alternatywne.

Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa
- Przyjmowaliśmy niedawno w Chrzanowie nowy regulamin ekodotacji. Była spora dyskusja przy punkcie, w których zaproponowałem wyeliminowanie pieców węglowych. I w jej trakcie i podczas rozmów z radnymi widać, że nie ma zgodny na takie inicjatywy (podjęcie uchwały antysmogowej dla gminy - przyp. red.) i obawiam się, że nie będzie większości w tej radzie miasta, która chciałaby zaostrzenia przepisów.

Nie ukrywam, że podejmuję pewne kroki w sprawie ograniczenia smogu. Rozmawiałem kilka dni temu z przedstawicielami Komisji Europejskiej, bo gmina Chrzanów z częścią gmin powiatu chrzanowskiego, w tym z Libiążem oferuje projekt transformacji energetycznej. Nasza inicjatywa zyskała przychylność województwa a teraz jako jedna z czterech wsparcie Komisji Europejskiej. Wspólnie z unijnymi ekspertami oraz przedstawicielami innych regionów górniczych Unii pracujemy nad udoskonaleniem naszych pomysłów na transformację energetyczną w Małopolsce. Podczas tego ostatniego spotkania pytałem co możemy jeszcze zrobić dla klimatu.
Co do uchwały antysmogowej jestem za i będę rozmawiał na ten temat z radnymi i urzędem marszałkowskim.

Czytaj również