Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

SMOG. Nie będzie kar, ale będzie mniej pieniędzy

09.04.2021 13:00 | 5 komentarzy | 1 658 odsłona | Tadeusz Jachnicki
W piątek doszło do spotkania przedstawicieli samorządów lokalnych z wicemarszałkiem Małopolski Tomaszem Urynowiczem. Rozmawiano o wypracowaniu lokalnych uchwał antysmogowych. Gminy, które się zdecydują, uzyskają preferencje w dostępie do funduszy unijnych.
5
SMOG. Nie będzie kar, ale będzie mniej pieniędzy
Piątkowe spotkanie odbyło się online
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwały antysmogowe dla poszczególnych gmin musi wprowadzić samorząd wojewódzki. Takie jest prawo. Samorządy lokalne zgłaszają jedynie swoje zainteresowanie. Z ziemi chrzanowskiej właściwie żaden go nie wyraził. W tej grupie są za to Zabierzów, Skawina czy Oświęcim.

Zainteresowanie, choć na razie niepoparte uchwałą, wyraża też burmistrz Krzeszowic. Zakłada on, że stosowna uchwała pojawi się do końca maja wraz z tzw. programem osłonowym. Warto przypomnieć, że poprzednią próbę podjęcie takiej intencji krzeszowiccy radni odrzucili.

Pozostałe samorządy w ogóle nie są zainteresowane tematem. Zresztą w całej Małopolsce zainteresowanych można policzyć na palcach jednej ręki.

Nie zmienia to faktu, że obowiązująca uchwała antysmogowa dla województwa obowiązuje wszystkich. Wicemarszałek Małopolski zapewnił, że dla gmin, które nie zgłoszą akcesu do podjęciem uchwały antysmogowej nie będzie żadnych kar, ale...

- Polityka unijna jest tak skonstruowana, że ci którzy najwięcej działają w zakresie ochrony środowiska mają szanse zdobić największe fundusze - mówi Tomaszem Urynowiczem.

O bonusy dla samorządów zainteresowanych wprowadzeniem uchwał antysmogowych dopytywał prezydent Oświęcimia.

W odpowiedzi usłyszał, że za kilka dni zaczyna się praca nad zasadami przyznawania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 a Małopolska optuje, by pojawił się zapis, iż gminy, które zechcą wprowadzić uchwałę antysmogową, będą dodatkowo punktowane przy podziale pieniędzy.

Założenia projektu ujednoliconej uchwały antysmogowej