W piątek doszło do spotkania przedstawicieli samorządów lokalnych z wicemarszałkiem Małopolski Tomaszem Urynowiczem. Rozmawiano o wypracowaniu lokalnych uchwał antysmogowych. Gminy, które się zdecydują, uzyskają preferencje w dostępie do funduszy unijnych.
Uchwały antysmogowe dla poszczególnych gmin musi wprowadzić samorząd wojewódzki. Takie jest prawo. Samorządy lokalne zgłaszają jedynie swoje zainteresowanie. Z ziemi chrzanowskiej właściwie żaden go nie wyraził. W tej grupie są za to Zabierzów, Skawina czy Oświęcim.
Zainteresowanie, choć na razie niepoparte uchwałą, wyraża też burmistrz Krzeszowic. Zakłada on, że stosowna uchwała pojawi się do końca maja wraz z tzw. programem osłonowym. Warto przypomnieć, że poprzednią próbę podjęcie takiej intencji krzeszowiccy radni odrzucili.
Pozostałe samorządy w ogóle nie są zainteresowane tematem. Zresztą w całej Małopolsce zainteresowanych można policzyć na palcach jednej ręki.
Nie zmienia to faktu, że obowiązująca uchwała antysmogowa dla województwa obowiązuje wszystkich. Wicemarszałek Małopolski zapewnił, że dla gmin, które nie zgłoszą akcesu do podjęciem uchwały antysmogowej nie będzie żadnych kar, ale...
- Polityka unijna jest tak skonstruowana, że ci którzy najwięcej działają w zakresie ochrony środowiska mają szanse zdobić największe fundusze - mówi Tomaszem Urynowiczem.
O bonusy dla samorządów zainteresowanych wprowadzeniem uchwał antysmogowych dopytywał prezydent Oświęcimia.
W odpowiedzi usłyszał, że za kilka dni zaczyna się praca nad zasadami przyznawania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 a Małopolska optuje, by pojawił się zapis, iż gminy, które zechcą wprowadzić uchwałę antysmogową, będą dodatkowo punktowane przy podziale pieniędzy.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Taki szantaż; niby nie będzie kar, ale będą, tyle że pod inną nazwą. Proponuję wprowadzić także inne kryteria uzależniające ten "preferencyjny dostęp". Na przykład faktyczny poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem. ekologiczny i niepalący w piecach Kraków, sądząc po lokalnych mapach zanieczyszczenia publikowanych całą zimę co dzień np. w TV Kraków, dostałby najmniej albo nie dostałby nic.
0 0
@stary zgred co Kraków? tylko miasto kraków ma zakaz palenia węglem a do okoła kopcą na potęge więc nie ma co oczekiwać super wyników.
Ludzie nie mają wstydu i jak karami i nakazami nie zmusi się ich do działania to nadal trzeba będzie zamykać okna cały czas bez możliwości przewietrzenia. Przejedz pod wieczór przez np. Kaszów . Wypadało by tam przeciwmgłowe załączyć a mamy tym oddychać.
0 0
"Space99"; dostępne bez trudu wyniki pomiarów, zleconych zresztą często przez samo miasto Kraków, wskazują, że udział zanieczyszczeń z okolicznych gmin w zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie jest marginalny, poniżej 10%. Nie może zresztą być inaczej, bo po pierwsze; jak kilkutysięczny Zabierzów czy Liszki, w których jest może ... 500/1000 domów ogrzewanych węglem, ma zadymić blisko milionowe miasto, a po drugie; jak piszesz "na około kopcą węglem" i co, dymy się zmówiły i bez względu na kierunek wiatru lecą wszystkie na raz z całej okolicy do Krakowa i tam się zatrzymują? Na Sukiennicach się zatrzymują czy na Kościele Mariackim? Byłby to przecież fenomen nie znany nauce. Główne źródła smogu w Krakowie są znane i znajdują się w samym mieście, tylko to nie pasuje do koncepcji. Poza tym; nie tylko okolica kopci węglem, sam Kraków też, w jednym takim piecu nad Wisłą, koło Tauron Areny spala około jednego miliona ton rocznie. Tyle co mniej więcej 200 tysięcy domów jednorodzinnych rocznie i to w ostrą zimę.
0 0
Hahaha. Obwarzanek krakowski ;) Jakie ludzie mają zryte propagandą berety, to aż się wierzyć nie chce ;) Przemysł nie istnieje, kraj się wyludnia, auta produkują tlen, pieców węglowych coraz mniej, wszechobecna fotowoltaika, solary, wiatraczki itd, a smog coraz większy. Obudźcie się w końcu ludziska.
0 0
absolutny... dobrze prawisz !!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz