Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Taka ścieżka rowerowa przydałaby się do samego Chrzanowa

30.04.2023 11:00 | 3 komentarze | 3 180 odsłony | Łukasz Dulowski
Na razie widać pierwsze efekty budowy trasy dla pieszych i cyklistów wzdłuż ul. Prusa w Alwerni Spalonej.
3
Taka ścieżka rowerowa przydałaby się do samego Chrzanowa
Budowana trasa pieszo-rowerowa na Prusa w Alwerni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prace, jak już wcześniej informowaliśmy na przelom.pl, rozpoczęto od strony skrzyżowania z ul. Mickiewicza (droga wojewódzka 780). Nawiasem mówiąc, to skrzyżowanie wymaga również gruntownej przebudowy, gdyż wyjazd z podporządkowanej (ul. Prusa) na główną (Mickiewicza) nie należy do najbezpieczniejszych.

Czerwona nawierzchnia
Wracając do budowanej ścieżki pieszo-rowerowej na Prusa, to na kilkusetmetrowym odcinku, właśnie od strony skrzyżowania z Mickiewicza, został już położony asfalt. Oczywiście, w grę wchodzą odpowiednie oznakowania, ale niektórzy rowerzyści już teraz testują fragment nowej trasy.
Na razie ścieżka skończy się przed przejazdem kolejowym (połączenie Prusa i Alwerniańskiej). Będzie mieć 1800 metrów. Jej szerokość to 3 metry (z lokalnym zawężeniem do 2,15 m).

Połączenie z Puszczą Dulowska
W różnych urzędowych komunikatach i przekazach medialnych pojawia się zdanie, że nowa ścieżka na Prusa w Alwerni będzie bezpiecznym połączeniem między Wiślana Trasą Rowerową a Puszczą Dulowską.
Żeby rzeczywiście tak było, musiałby powstać np. trakt rowerowy wzdłuż Krasickiego w Alwerni (od Mickiewicza do Zalewu Skowronek) i dalej wzdłuż ul. Powiśle w Okleśnej, aż do Wiślanej Trasy Rowerowej.
W drugą zaś stronę, czyli z Prusa w Alwerni do Puszczy Dulowskiej, też nie ma bezpiecznego przejazdu dla rowerzystów. Trzeba się przemieszczać głównymi drogami (np. Chrzanowską, al. Jana Pawła II i Tenczyńską w Regulicach).

Inwestycja do końca 2023 r.
Budowę trasy rowerowej z Alwerni do Chrzanowa (z odnogą do Trzebini, przez Puszczę Dulowską) lobbował Adam Potocki (obecnie członek zarządu powiatu chrzanowskiego).
Prawie 2-kilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej na Prusa w Alwerni to być może pierwsza odsłona tego zamysłu. Dobrze, aby była jego sukcesywna kontynuacja w kolejnych latach.
Inwestycję realizuje przedsiębiorstwo Drog-Bud ze Spytkowic, które zaoferowało najniższa cenę 2 mln 754 tys. zł (powiat chrzanowski - 1,26 mln zł, gmina Alwernia - 688 tys. zł, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 800 tys. zł
Drog-Bud ma 9 miesięcy na wykonanie trasy pieszo-rowerowej na Prusa w Alwerni, czyli do końca 2023 r.