Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Komunikacja na Śląsk z przesiadką w Jaworznie

31.03.2010 15:19 | 52 komentarze | 15 293 odsłon | red
KOMUNIKACJA. Od maja linie J do Katowic i S do Sosnowca zastąpią nowe: 300 i 319. Ich trasa będzie się jednak kończyła w Jaworznie. Dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego, dojeżdżających dalej, oznacza to przesiadkę.
52
Komunikacja na Śląsk z przesiadką w Jaworznie
Od maja autobus linii J nie będzie dojeżdżał do Chrzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

KOMUNIKACJA. Od maja linie J do Katowic i S do Sosnowca zastąpią nowe: 300 i 319. Ich trasa będzie się jednak kończyła w Jaworznie. Dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego, dojeżdżających dalej, oznacza to przesiadkę.

Dla pasażerów zmiany oznaczają nie tylko czas stracony w oczekiwaniu na kolejny autobus w Jaworznie, ale i wyższe koszty podróży. Chodzi konkretnie o osoby, jeżdżące na podstawie biletów jednorazowych. Dziś za przejazd płacą 4,40 zł (bilet normalny). Przesiadając się w Jaworznie, będą musieli skasować dwa bilety. Na trasie Chrzanów-Jaworzno w wysokości 3 zł i dalej na trasie Jaworzno-Katowice za 4 zł. W sumie daje to 7 zł. Ci, którzy zainwestują w bilet okresowy, za podróż na Śląsk zapłacą tyle samo (bilet okresowy na 30 dni kosztuje 96 zł).

Są i plusy takiego rozwiązania. Dziś autobusami linii J czy S można jeździć wyłącznie na podstawie biletów PKM Jworzno. Po wprowadzeniu zmian, w nowych liniach 300 i 319 będą honorowane także okresowe bilety, wydawane przez ZKKM, jednak tylko w obrębie gminy Chrzanów. Zatem przykładowo, jeśli ktoś w Balinie wsiądzie do autobusu linii 319, a posiada bilet miesięczny ZKKM-u na trasę Balin-Chrzanów, nie będzie już musiał kasować dodatkowego biletu.

Z propozycją zastąpienia linii wyszło Jaworzno, które organizuje komunikację na tej trasie. Za nowym modelem komunikacji od początku optował burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Uważa, że to dobra propozycja, bo urealni czas dojazdu na Śląsk i z powrotem. Dziś autobusy linii J czy S mają spore opóźnienia. Dzięki skróceniu trasy poszczególnych linii, jak tłumaczył Kosowski, do Katowic będzie można dojechać szybciej.

- W Jaworznie można się przesiąść do autobusu linii A, który do Katowic jedzie przez autostradę i mija zakorkowane ulice. W tym przypadku czas dojazdu jest znacznie krótszy - dowodzi radny Robert Maciaszek, który, podobnie jak burmistrz Kosowski, uważa, że zmiany są konieczne.

Pozostali członkowie zgromadzenia nie są już tego tacy pewni. Nie podoba im się właśnie przesiadka, z której pasażerowie na pewno nie będą zadowoleni. Jednak na poniedziałkowym zgromadzeniu związku wszyscy podnieśli rękę za porozumieniem z Jaworznem, które zakłada zastąpienie linii J i S nowymi 300 i 319.

Jak będziemy jeździć? Linię J zastąpi nowa linia 300, która będzie jeździć na trasie Jaworzno Osiedle Stałe - Chrzanów Dworzec ZKKM przez: Jaworzno Centrum, Byczynę, osiedle Kąty. Z kolei linię S zastąpi linia 319. Będzie kursować od Jaworzna Osiedle Stałe do Chrzanowa Dworzec ZKKM przez: Jaworzno Centrum, Szpital, Wilkoszyn, Jeziorki, Koźmin, Balin. Pasażerowie, którzy będą chcieli jechać dalej: do Katowic czy Sosnowca, przesiądą się w nowym centrum przesiadkowym budowanym w Jaworznie.
(AJ)