Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełomy kącik seniora

Można na nim polegać jak na Zawiszy

24.02.2024 11:00 | 0 komentarzy | 2 966 odsłony | Michał Koryczan

KONKURS ZŁOTE RĘCE SENIORA. Druh harcmistrz Kazimierz Puc od blisko 80 lat kontynuuje przygodę harcerską, będąc autorytetem i mentorem dla druhów z Trzebini i Chrzanowa.

0
Można na nim polegać jak na Zawiszy
Kazimierz Puc. Fot. Udostępnione przez Małgorzatę Bigaj
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kazimierz Puc jest kandydatem w konkursie Złote Ręce Seniora - w kategorii „Autorytet/mentor".

Chociaż w styczniu tego roku obchodził 91. urodziny, to nadal jest czynnym instruktorem ZHP. Obecnie mieszka w Tychach, ale pochodzi z Chrzanowa. Przez wiele lat był związany zawodowo i jako działacz społeczny z powiatem chrzanowskim, a jako instruktor ZHP z hufcem chrzanowskim i trzebińskim.

Swoją przygodę harcerską rozpoczął w 1945 r. Przebieg jego służby instruktorskiej, liczba obozów, zimowisk, rajdów i złotów jest imponująca. Cały czas utrzymuje stałe kontakty z trzebińskim hufcem. W grudniu 2023 r. uczestniczył w spotkaniu „Ublikowców" - harcerzy uczestniczących w obozach harcerskich w Ubliku na Mazurach (w latach 1979-1995), które odbyło się w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Na spotkaniu wygłosił gawędę, w której przypomniał uczestnikom, co to znaczy być harcerzem. W styczniu tego roku przybył do Trzebini na zbiórkę Kręgu Starszyzny i Seniora „Czarny Kruk" Hufca Trzebinia pod hasłem „Śpiewogranie z Druhem Andrzejem". Posiada ogromną kolekcję materiałów, zdjęć i przeźroczy związanych z harcerstwem, których część dotyczącą historii trzebińskiego hufca przekazał do opracowania z okazji jubileuszu 100-lecia harcerstwa w Trzebini.

Jest skarbnicą wiedzy harcerskiej i posiada ogromne doświadczenie w pracy instruktorskiej. Na bieżąco śledzi dokumenty wydawane przez Radę Naczelną i inne organy ZHP, bierze udział w dyskusjach i opiniuje propozycje zmian.

- Dla mnie osobiście jest ogromnym autorytetem i mogę z całą odpowiedzialnością nazwać go swoim mentorem. Zawsze chętnie dzieli się ze mną swoją harcerską wiedzą i rozwiewa wątpliwości, które pojawiają się w moich instruktorskich działaniach. Ma świetną pamięć i przekazuje nam informacje z historii hufca. Uwielbia śpiewać i zna wiele „starych" harcerskich piosenek, również autorstwa dh. hm. Zdzisława Krawczyńskiego, których uczy młodsze pokolenia harcerzy. Jest optymistą. Zawsze uśmiechnięty i chętny do służby dla innych. Jest wierny nakazowi „na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy", nakazowi prawdomówności, wierności, zgodności słów i czynów z nakazami własnego sumienia. Swym słowem i czynem zasługuje na zaufanie, dotrzymuje słowa, przywraca wiarę w solidność, rzetelność, spolegliwość, mówi, co myśli, robi, co mówi - podkreśla Małgorzata Bigaj, zgłaszająca kandydaturę Kazimierza Puca.

Dodaje, że jego harcerskie życie pięknie oddają słowa druha harcmistrza Zdzisława Krawczyńskiego: „Nie po tom przypiął harcerski krzyż, by błyszczał mi na piersi, lecz bym pamiętał, że w drodze wzwyż harcerze idą pierwsi".

Zapraszamy do zgłaszania kandydatek i kandydatów do konkursu Złote Ręce Seniora. Wszelkie informacje, jak to zrobić, znajdziecie TUTAJ