Pierwszy odcinek tego serialu historyczno-przygodowego został wyemitowany 23 grudnia 1973 roku.
Ten kultowy serial spod znaku "płaszcza i szpady", w którym pułkownik Krzysztof Dowgird (Leon Pietraszak) i wachmistrz Kacper Pilch (Ryszard Pietruski) uciekają przed wojskami elektora brandenburskiego i dragonami radziwiłłowskimi widział niemalże każdy.
Chociaż od premiery pierwszego odcinka "Czarnych chmur" minęło już 50 lat, wiele osób wciąż chętnie wraca do tej historyczno-przygodowej produkcji.
Znajdziemy w niej również lokalny akcent. Na zamku Tenczyn w Rudnie kręcone były sceny do ósmego odcinka - "Wilcze doły".
To nie jedyna produkcja filmowa, w której wystąpiły ruiny dawnej siedziby Tęczyńskich w Rudnie.
Zamek pojawia się w serialu "Rycerze i rabusie" (jego filmowa wersja nosiła tytuł "Ostrze na ostrze" z 1984 r. Piotr Wolski (Tomasz Stockinger), młody starosta jurydyczny, bada różne kryminalne przypadki. Akcja toczy się w pierwszej połowie XVII w.
Na potrzeby znacznie nowszego serialu - "Barbarzyńy" w rolę filmowego planu wcielił się również zamek Tenczyn w Rudnie.
- Z uwagi na to, że jest miejscem bardzo atrakcyjnym, przyciąga branżę filmową. Tenczyn był znany filmowcom z innych, wcześniejszych wizyt. Między innymi, gdy poszukiwali lokalizacji dla "Wiedźmina" (serial realizowany także dla Netflixa - dop. red), który finalnie wylądował na zamku Ogrodzieniec, z tego względu, że było tam więcej miejsca i był on lepiej uzbrojony w media. Bardzo często mamy zapytania z branży filmowej. Nie chodzi tylko i wyłącznie o produkcje związane z epoką, w której zamek lokujemy myślami, czyli od średniowiecza do XVII wieku. Mieliśmy nawet zapytania od producentów filmów, których akcja działa się w XX wieku - mówił na łamach "Przełomu" Robert Szczuka, przedstawiciel Fundacji New Era Art Jana Potockiego, zajmującej się organizacją trasy turystycznej na Tenczynie.
Jak mówi, zamek wystąpił w kilku rolach. Część przestrzeni, w tym prowadzący do zamku górnego korytarzy wjazdowy, jako rzymskie Pompeje. Inne z kolei jako kazamaty (pomieszczenia w murze obronnym), gdzie był torturowany jeden z bohaterów serialu. Oczywiście nie było żadnego ujęcia prezentującego w całości Tenczyn, pochodzący przecież z zupełnie innej epoki, a jedynie jego detale.
Kilka obiektów małej architektury, powstałych na potrzeby serialu pozostało na Tenczynie. Robert Szczuka przyznaje, że mogą zostać one wyeksponowane. Tak jak choćby narzędzie tortur wykorzystywane w jednej ze scen.
- Mam nadzieję, że udział w serialu wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie zamkiem. Nie zakładam jednak, żeby było on kojarzony z "Barbarzyńcami" w tak dużym stopniu, jak na przykład z kultowym serialem "Czarne chmury". Bardzo wiele osób przyjeżdża, żeby zobaczyć miejsce, gdzie był serialowy pułkownik Krzysztof Dowgird - opowiadał Robert Szczuka.
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz