Duchy w mieszkaniu pisarza, czyli międzypokoleniowy spektakl licealistów i seniorów (ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Duchy w mieszkaniu pisarza, czyli międzypokoleniowy spektakl licealistów i seniorów (ZDJĘCIA)

15:00, 05.11.2023 Grażyna Kaim
Skomentuj Po spektaklu „Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego" w MBP w Chrzanowie Po spektaklu „Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego" w MBP w Chrzanowie
reo

Po raz 12. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie przygotowali wspólne spektakl. Tym razem na warsztat wzięli Michała Bałuckiego i postaci z jego twórczości.

Choć premiera przedstawienia pt. "Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego" odbyła się 26 października, to w ostatni piątek można było je obejrzeć w chrzanowskiej bibliotece podczas podsumowania projektu w ramach którego zostało przygotowane (spektakl uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego w ramach ogłoszonego przez ten samorząd konkursu).

Piątkowe spotkanie było też okazją do obejrzenia wystawy fotograficznej ilustrującej prace nad projektem. Autorką zdjęć jest Dominika Bierca -Galos.

Scenariusz napisał i spektakl wyreżyserował Marcin Kobierski.

"Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego" to kompilacja dzieł Michała Bałuckiego. Jego akcja rozgrywa się w dawnym domu młodopolskiego pisarza, w Krakowie. Mieszkanie wynajmują studentki. Nieoczekiwanie pojawiają się tam duchy przeszłości...

Spektakl został już wystawiony w Chrzanowie i Trzebini. 15 listopada będzie okazja, by obejrzeć go w Libiążu (w Libiąskim Centrum Kultury).

Pomysłodawczynią wspólnych spektakli licealistów i seniorów jest od początku Bożena Bierca, dyrektorka I LO w Chrzanowie.

Michał Bałucki to polski pisarz, komediopisarz i publicysta z drugiej połowy XIX wieku; związany z Krakowem. W latach 60. pisał głównie powieści oraz nowele o charakterze społeczno-moralnym i patriotycznym. Twórczość późniejsza obejmuje powieści pozytywistyczne i komedie.
Nazwa miasteczka Pipidówka, które wymyślił na stałe weszła do języka potocznego, jako symbol małomiasteczkowej mentalności albo małej miejscowości położonej gdzieś na peryferiach. On jest też autorem popularnej piosenki "Góralu, czy ci nie żal".

W sztuce "Tajemnice Krakowa - Dom pana Bałuckiego" wystąpili: Teresa Bigaj, Alicja Krysztoforska, Anna Stryczek, Halina Halota, Tadeusz Dąbek, Włodzimierz Grochal, Edward Górecki, Zofia Kozioł, Daria Sady, Anna Barwa, Maciej Jamrozik, Karolina Chowaniec, Milena Kurdziel, Hanna Kidoń, Sandra Sikora, Zofia Bąk, Eliza Makusiewicz, Natalia Grochowska, Maria Głuszczenko, Jagoda Smerek, Maryla Kramarczyk, Gabriela Chojnacka, Helena Patała.

Obsługą techniczną spektaklu zajęli się Franciszek Szwancyber i Mateusz Luty; dokumentacja fotograficzna: Dominika Bierca-Galos.

Reżyserowi Marcinowi Kobierskiemu w pracy asystowały Małgorzata Ciupek-Gładys oraz Marzena Brożek.

(Grażyna Kaim)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kattebushkattebush

0 0

Ponadpokoleniowo od lat. Stale i niezmiennie. Wspaniała inicjatywa Pani Dyrektor - młodzież docenia! Ich rodzice oraz dziadkowie - również! Wiem, co piszę :) 15:55, 05.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%