Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Sezon grypowy i covidowy otwarty, a leki drogie. Nie dajmy się!

24.11.2023 00:00 | 2 komentarze | 2 651 odsłony | Alicja Molenda
Rozpoczął się czas zachorowań. Grypa nie jest już raportowana, a covid - częściowo. Szczepionki będą. Leki są słabo dostępne.
2
Sezon grypowy i covidowy otwarty, a leki drogie. Nie dajmy się!
Cytryna, imbir, świeże powietrze - to sprawdzone sposoby na budowanie odporności Fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia pokazuje, że 22 listopada w całym kraju wykonano 3544 testy covidowe. 1590 dało wynik pozytywny. 39 osób zmarło. W Małopolsce zachorowało 101 osób.

Testy wykonane w domu i kasetkowe w służbie zdrowia, nie są raportowane, dlatego faktyczna liczba zachorowań na koronawirusa nie jest znana. Dokładnie rok temu o tej samej porze przypadków zachorowań było 490 osób.

Będą szczepionki

6 grudnia, osoby powyżej 12. roku życia, będą miały wystawione skierowania na szczepienia przeciw covid. Ministerstwo Zdrowia kupiło 240 tys. szczepionek przeciw nowym wariantom covid firmy Novawax. Nie  spodziewa się dużego nimi zainteresowania. Szczepienia będą bezpłatne.

Nowe warianty covida

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że za nowe i powtórne zakażenia, odpowiedzialne są nowe warianty koronawirusa. W połowie sierpnia zaczął rozprzestrzeniać się wariant Pirola, tuż po nim Eris. W Stanach Zjednoczonych za 25 proc. nowych zakażeń odpowiedzialny jest jeszcze inny wariant.

Grypa

Rozpoczął się też sezon grypowy, ale danych na temat zachorowań już nie ma. Ostatnie zostały opublikowane w czerwcu. Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że zniesiony został obowiązek składania przez placówki medyczne do Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawozdań dotyczących tygodniowego i dzinnego meldunku o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę.

Leki drogie

W Europie stosowane są trzy preparaty działające przeciwko wirusowi SARS-COV2 - Molnupiravir, Paxlovid oraz Remdesivir.

W Polsce dostępność Molnupiraviru jest bardzo ograniczona. Paxlovid nie jest refundowany. Kosztuje ponad 6 tys. za opakowanie.

Remdesivir to preparat dożylny, dostępny jest w szpitalach, o ile nie wyczerpały się zapasy.

Leki przeciwcovidowe kupował rząd poprzez Agencję Rezerw Strategicznych. Szpitale otrzymywały je w dowolnej ilości. I były finansowane z budżetu covidowego. W momencie ustania stanu zagrożenia epidemicznego, budżet zakupowy został zlikwidowany.