Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nasza droga międzygminna komunikacja

02.10.2023 19:37 | 10 komentarzy | 5 638 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Za przejazd po jednej gminie płacimy więcej niż kupując bilet na tramwaj w Krakowie. Ale to się raczej nie zmieni.
10
Nasza droga międzygminna komunikacja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

4, 2 zł za bilet komunikacji miejskiej po jednej gminie - tyle obecnie płacimy. 5,2 zł - za przejazd po dwóch gminach. Taki jest cennik Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie.
Ci, którzy jeżdżą codziennie komunikacją miejską do pracy czy szkoły, kupują bilety miesięczne. Oni raczej nie narzekają. Jednak jednorazowe przejazdy komunikacją miejską po terenie Chrzanowa, Trzebini i Libiąża nie zachęcają do rezygnacji z prywatnego transportu i korzystania z komunikacji miejskiej. Przejazd po jednej gminie kosztuje 4,20 zł, a po dwóch - już 5,2 zł. Dla porównania - w Krakowie przejazd tramwajem do 20 minut kosztuje tylko 4 zł.

Spójrzmy, jak wygląda to u sąsiadów. W powiecie oświęcimskim przejazd po 1 gminie kosztuje 4 zł, 2 gminach - 4,6 zł, po 3 - 5,8 zł, po 4 - 7 z; W Olkuszu też jest taniej niż u nas. Za 3 zł można podróżować po mieście. Po terenie gminy - za 4 zł, a za podróż po 2 lub 3 gminach zapłacimy 5 zł.
Jaworzno to już Śląsk, ale warto zerknąć, ile tuż za granicą naszego województwa pasażerowie płacą za bilety. Za podróż po jednej gminie mieszkańcy Jaworzna płacą 4 zł. Gdy jadą przez 2 gminy - 4,6 zł. Podróż przez 3 gminy kosztuje ich 5 zł.

Ten temat poruszył na ostatniej sesji Rady Miasta Trzebinia radny Wojciech Hajduk. Okazją ku temu było sprawozdanie z działalności Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna. Zwrócił uwagę, że cena jednorazowego biletu nie zachęca, by zrezygnować z jazdy samochodem na korzyść komunikacji miejskiej.
Z odpowiedzi szefa związku komunikacyjnego Marka Dyszego wynika jednak, że zmiana cen biletów zależna jest od finansowego zaangażowania gmin. A w najbliższym czasie raczej nie można liczyć na zwiększenie dopłat. A zatem cena biletów na razie pozostanie bez zmian.