Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

21.09.2023 12:00 | 0 komentarzy | 4 276 odsłony | Tadeusz Jachnicki
W Chrzanowie na prawie 300 chętnych do pracy w przeszło 30 gminnych komisjach 25 osób zgłosiło się indywidualnie. Reszta reprezentuje komitety wyborcze. I choć kandydatów jest więcej niż miejsc w komisjach, to został już ogłoszony "dodatkowy nabór", ale tylko wśród komitetów wyborczych. Teraz czas na losowanie.
0
WYBORY. Indywidualnie do komisji? Marne szanse
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Zasada jest bowiem taka, że jeśli ktoś jest kandydatem na członka komisji, to konkretnej. Jeśli więc został zgłoszony do komisji nr 1 w Chrzanowie, to jego kandydatura jest rozpatrywana tylko w obrębie tej komisji. Nie może nagle, z automatu, wskoczyć tam gdzie jest wakat, np. do komisji nr 2.

Jeśli komitety zgłosiły 7 kandydatów, a miejsc w komisji jest 9, to trzeba przeprowadzić dodatkowy nabór wśród komitetów.
Jeśli miejsc w komisji X jest 9, a kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze 11, to spośród tej grupy losuje się skład komisji, choć to też pewne uproszczenie, bo wśród komitetów są tzw. komitety uprzywilejowane, czyli komitety, które w poprzednich wyborach do sejmu (ale z terenu danego województwa) albo też w ostatnich wyborach do sejmiku zdobyły mandat czy mandaty. W tegorocznych wyborach to PiS, KO, Nowa Lewica i Konfederacja. Kandydaci wskazani przez te komitety nie uczestniczą w losowaniu. Im miejsce w komisji należy się automatycznie.

Dopiero jak w efekcie "drugiego naboru" zorganizowanym wśród komitetów nie ma chętnych komisarz wyborczy sięga po osobę, która do zasiadania w komisji zgłosiła się indywidualnie.

Co do liczb podobnie to wygląda w innych gminach. W Trzebini mamy np. 26 komisji wyborczych. Będą one liczyć od 7 do 9 członków. 255 kandydatów zaproponowały komitety wyborcze, 8 zgłosiło się indywidualnie.

W Libiążu powołanych jest 15 komisji. Najmniejsze obwody będą miały komisje pięcioosobowe. Największe 11-osobowe. Do zasiadania w libiąskich komisjach chętne są 143 osoby, wszystkie wskazane przez komitety wyborcze. Indywidualnie nie zgłosił się nikt.

Z kolei w gminie Babice mamy 9 komisji, w składach od 5 do 9 osób. Komitety zgłosiły 76 kandydatów do zasiadania w nich. Indywidualnie zgłosiło się 18 osób.