Babice
WYBORY. Indywidualnie do komisji? Marne szanse

Jeśli komitety zgłosiły 7 kandydatów, a miejsc w komisji jest 9, to trzeba przeprowadzić dodatkowy nabór wśród komitetów.
Jeśli miejsc w komisji X jest 9, a kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze 11, to spośród tej grupy losuje się skład komisji, choć to też pewne uproszczenie, bo wśród komitetów są tzw. komitety uprzywilejowane, czyli komitety, które w poprzednich wyborach do sejmu (ale z terenu danego województwa) albo też w ostatnich wyborach do sejmiku zdobyły mandat czy mandaty. W tegorocznych wyborach to PiS, KO, Nowa Lewica i Konfederacja. Kandydaci wskazani przez te komitety nie uczestniczą w losowaniu. Im miejsce w komisji należy się automatycznie.
Dopiero jak w efekcie "drugiego naboru" zorganizowanym wśród komitetów nie ma chętnych komisarz wyborczy sięga po osobę, która do zasiadania w komisji zgłosiła się indywidualnie.
Co do liczb podobnie to wygląda w innych gminach. W Trzebini mamy np. 26 komisji wyborczych. Będą one liczyć od 7 do 9 członków. 255 kandydatów zaproponowały komitety wyborcze, 8 zgłosiło się indywidualnie.
W Libiążu powołanych jest 15 komisji. Najmniejsze obwody będą miały komisje pięcioosobowe. Największe 11-osobowe. Do zasiadania w libiąskich komisjach chętne są 143 osoby, wszystkie wskazane przez komitety wyborcze. Indywidualnie nie zgłosił się nikt.
Z kolei w gminie Babice mamy 9 komisji, w składach od 5 do 9 osób. Komitety zgłosiły 76 kandydatów do zasiadania w nich. Indywidualnie zgłosiło się 18 osób.