Członków obwodowych komisji wyborczych powołują komisarze wyborczy. Kandydatów zgłaszają komitety wyborcze. Mają czas do 15 września.
Jeśli komitety wyborcze zgłoszą do danej komisji za mało kandydatów, komisarz w ciągu kolejnych 10 dni powoła dodatkowe osoby spośród chętnych.Aby więc zostać członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej, należy się odpowiednio wcześnie skontaktować z którymś z komitetów wyborczych lub zgłosić swoją gotowość bezpośrednio do komisarza wyborczego. W tym drugim przypadku, trafimy na swego rodzaju listę rezerwową.
Za pracę w Obwodowej Komisji Wyborczej w czasie nadchodzących wyborów przysługuje dieta w wysokości 600-800 zł, w zależności od pełnionej w komisji funkcji.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, członek OKW musi mieć czynne prawo wyborcze i być mieszkańcem województwa, w którym położony jest dany obwód głosowania (nie musi jednak mieszkać w tym obwodzie). Nie ma dodatkowych wymogów co do kwalifikacji czy wykształcenia.
Musi być bezstronny i pamiętać, że nawet jeśli jego kandydatura została zgłoszona przez konkretny komitet wyborczy, to jako członek OKW nie jest reprezentantem tego komitetu, ale ogółu obywateli oraz Państwa.
04.01.2025
DREWNO opałowe, Tel. 572-632-996.
04.01.2025
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie gałęzi, wy...
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz