Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Trwają przygotowania do pompowania wody w rejonie Sierszy

07.05.2023 11:31 | 1 komentarz | 4 794 odsłony | Alicja Molenda
Koryto kanału prowadzącego od centralnej podsadzkowni KWK Siersza w Trzebini, znów jest gotowe do przyjęcia wody. Trwa udrażniane rur prowadzących do kopalnianych chodników, aby możliwe stało się odpompowywanie.
1
Trwają przygotowania do pompowania wody w rejonie Sierszy
Trzebinia. Okolice mostu za blokami przy ul. Grunwaldzkiej. Z lewej Kozi Bród, z prawej koryto kanału prowadzącego od strony podsadzkowni KWK Siersza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Firma oczyszczająca kanał w kierunku Koziego Brodu, w weekend kontynuowała prace. Po doprowadzeniu prądu i zainstalowaniu pomp w rejonie podsadzkowni, na powierzchnię popłynie woda. 5m3 na minutę.

To pewien powrót do przeszłości, bo ten kanał do momentu zamknięcia kopalni i wyłączenia pomp, służył dokładnie temu samemu celowi.

Oczyszczone koryto widać za mostem przy nasypie kolejowym. Tu łączy się ono z Kozim Brodem w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych i bloków przy ul. Grunwaldzkiej.

Nietrudno zauważyć, że ciecz w korycie kanału, różni się diamentralnie od wody płynącej w rzece. W Kozim Brodzie woda jest przejrzysta, choć do picia się nie nadaje, w kanale zamulona.

Przypomnijmy, że pompy odwadniające złoża kopalni Siersza zostały wyłączone w 2001 r. Zgodnie z przewidywaniami, woda w wyrobiskach meandruje, a jej lustro się podnosi. Aby nie dopuścić do gwałtownych podtopień na obszarze pogórniczym, zapadła decyzja o wyczyszczeniu starego kanału i włączeniu pomp w miejscu, z którego jest możliwe odprowadzenie wody.

Jeszcze niedawno wiceprezes SRK Marek Pieszczek mówił na posiedzeniu rady miasta, że na pompowanie wody jest już za późno. Ale SRK chyba przystała na sugestie byłych pracowników kopalni i ekspertów. Podczas sejmowej komisji aktywów państwowych, padło  zapewnienie, że przed końcem czerwca dwie  pompy o wydajnosci 5m3/min, zaczną pracować.

 

Kozi Bród to lewy dopływ Białej Przemszy o długości 24,26 km. Rzeka przepływa m.in. przez Trzebinię i Jaworzno (Ciężkowice, Pieczyska, Szczakowa, Długoszyn). Jej źródła znajdują się w lasach myślachowickich. W Szczakowej wpada do niego potok Łużnik. Na rzece znajduje się zbiornik retencyjny dla Elektrowni Siersza - Osowiec, nad którym znajduje się ośrodek rekreacyjny.

Na odcinku od Czyżówki do granicy z Jaworznem Kozi Bród został uregulowany, jednak w lasach pomiędzy Czyżówką, Płokami i Myślachowicami rzeka meandruje wśród piasków wypełniających jej dolinę. Na całym nieuregulowanym odcinku tworzy wokół siebie bardzo bogate środowisko przyrodnicze.

SRK szuka pustek ziemi. Na początek przy SP nr 5 w Sierszy i ZST-U w Krzu.